Curling branşında psikolojik faktörler: Zihinsel dayanıklılık, takım uyumu ve kaygı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Psychological factors in curling: Examining the relationships between mental toughness, team cohesion and anxiety
- Tez No: 1018637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. HALUK SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Psikoloji, Sports, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; curling sporcularının müsabaka kaygısı, takım uyumu ve zihinsel dayanıklılık düzeylerinin belirlenmesi, bu psikolojik parametrelerin sporcuların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, lisanslı sporculuk süresi gibi çeşitli demografik ve sportif değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesidir. Yöntem: Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini; Türkiye Curling Federasyonu bünyesinde aktif olarak lisanslı sporculuk yapan ve farklı lig seviyelerinde mücadele eden curling sporcuları oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu'nun yanı sıra Spor Kaygısı Ölçeği, Sporda Takım Uyumu Ölçeği ve Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, normallik dağılımı testleri doğrultusunda parametrik testlerden Bağımsız Gruplar t-Testi ile Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmış; çoklu karşılaştırmalarda ise Scheffe testinden yararlanılmıştır. Bulgular: Analiz sonuçlarına göre; sporcuların yaş grupları, eğitim durumları ve takımdaki pozisyonları ile kaygı, takım uyumu ve zihinsel dayanıklılık düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Buna karşın, erkek curling sporcularının takım uyumu algıları kadın sporculara kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Milli takım deneyimi olmayan sporcuların takım uyumu düzeylerinin ise milli sporculara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Lig seviyesi değişkeninde, 1. Lig'de yer alan sporcuların Süper Lig'deki sporculara göre daha yüksek spor kaygısı yaşadığı; lisans süresi arttıkça ise bilişsel endişe ve toplam kaygı seviyelerinin düştüğü belirlenmiştir. Sonuç: Araştırma sonuçları, curling branşında bireysel zihinsel yapıların, pozisyonel rollerden veya akademik eğitim seviyelerinden ziyade branşa özgü deneyimler ve antrenman devamlılığı etrafında şekillendiğini göstermektedir. Kadın sporcuların ve milli takım düzeyindeki sporcuların takım uyumu algılarının desteklenmeye ihtiyaç duyması, bu gruplara yönelik özel psikososyal çalışmaların ve takımdaşlık faaliyetlerinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine the competitive anxiety, team cohesion, and mental toughness levels of curling athletes; and to examine whether these psychological parameters differ according to various demographic and athletic variables, such as age, gender, educational status, and duration of licensed sportsmanship Method: The study was designed using the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the research consists of active licensed curling athletes competing at different league levels within the Turkish Curling Federation. In addition to a Personal Information Form, the Sports Anxiety Scale, the Team Cohesion in Sports Scale, and the Mental Toughness in Sports Scale were utilized as data collection tools. For the analysis of the obtained data, Independent Samples t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) from parametric tests were employed in accordance with the normality distributions, and the Scheffe test was utilized for post-hoc comparisons. Findings: According to the analysis results, no statistically significant difference was found between the athletes' age groups, educational status, and positions on the team, and their anxiety, team cohesion, and mental toughness levels. Conversely, male curling athletes' perceptions of team cohesion were found to be significantly higher than those of female athletes. Furthermore, the team cohesion levels of athletes without national team experience were higher than those of national athletes. Regarding the league level variable, it was determined that athletes in the First League experienced higher sports anxiety compared to those in the Super League; moreover, as the duration of licensure increased, cognitive anxiety and total anxiety levels decreased. Result: The research results indicate that individual mental structures in the curling discipline are shaped around sport-specific experiences and training continuity, rather than positional roles or academic education levels. The finding that female athletes and national team-level athletes require support in their perceptions of team cohesion highlights the critical importance of specialized psychosocial interventions and team-building activities tailored to these specific groups.