Zonguldak Devrek Karşıyaka Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran erişkin Diyabetes mellitus hastalarında sigara içiminin hemoglobin A1c ve monosit/HDL kolesterol oranına etkisi
The effect of smoking on hemoglobin A1c and monocyte/HDL cholesterol ratio in adult patients with diabetes mellitus admitted to zonguldak devrek karşiyaka family health center
- Tez No: 1018673
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tip 2 diyabetes mellitus (DM), inflamasyon ve kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili kronik bir metabolik hastalıktır. Sigara kullanımı ise bu süreçleri artırabilen önemli bir çevresel faktördür. Bu çalışmada, tip 2 DM hastalarında sigara kullanımının hemoglobin A1c (HbA1c) ve monosit/HDL kolesterol oranı (MHR) üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif ve kesitsel olarak planlanan bu çalışmaya bir aile sağlığı merkezinde izlenen 210 tip 2 DM hastası dâhil edildi. Hastalar sigara kullanımına göre sigara içmeyen, aktif ve eski sigara içicisi olarak üç gruba ayrıldı. Demografik ve klinik özellikler ile laboratuvar parametreleri değerlendirildi. HbA1c ve MHR'yi etkileyen faktörler çok değişkenli lineer regresyon analizi ile incelendi. Bulgular: Hastaların %57,1'i erkekti. Aktif sigara içen ve eski sigara içicisi gruplarda hemoglobin, monosit ve MHR daha yüksek, HDL düzeyleri daha düşüktü. Koroner kalp hastalığı prevalansı sigara içenlerde daha yüksekti. HbA1c düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Çok değişkenli analizde HbA1c ile kullanılan antidiyabetik ve insülin sayısı arasında pozitif ilişki bulunurken, sigara kullanımının bağımsız etkisi gösterilemedi. Sonuç: Sigara kullanımının tip 2 DM hastalarında inflamatuvar parametreler ve kardiyovasküler risk ile ilişkili olduğu, HbA1c üzerindeki etkisinin ise daha dolaylı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Type 2 diabetes mellitus (DM) is a chronic metabolic disease associated with inflammation and risk of cardiovascular disease. Smoking is an important environmental factor that may exacerbate these processes. This study aimed to evaluate the effects of smoking on hemoglobin A1c (HbA1c) levels and the monocyte/HDL cholesterol ratio (MHR) in patients with type 2 DM. Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included 210 patients with type 2 DM followed in a family health center. Patients were categorized into three groups according to smoking status: non-smokers, current smokers, and former smokers. Demographic and clinical characteristics, as well as laboratory parameters, were evaluated. Factors affecting HbA1c and MHR levels were analyzed using multivariable linear regression analysis. Results: Of the patients, 57.1% were male. Hemoglobin, monocyte count, and MHR values were higher, while HDL levels were lower in current and former smokers. The prevalence of coronary heart disease was higher among smokers. No significant difference was observed in HbA1c levels between the groups. In multivariable analysis, HbA1c was positively associated with the number of antidiabetic medications and insulin therapies, whereas smoking had no independent effect. Conclusion: Smoking is associated with inflammatory parameters and cardiovascular risk in patients with type 2 DM, while its effect on HbA1c appears to be indirect.