Suça sürüklenmiş ergenlere cezaevinde uygulanan öz-şefkatli farkındalık psikoeğitim programının içselleştirilmiş damgalama, duygu düzenleme ve affetme üzerine etkisi
The effect of a self-compassion-based mindfulness psychoeducation program implemented in juvenile detention on internalized stigma, emotion regulation, and forgiveness among juvenile offenders
  1. Tez No: 1018674
  2. Yazar: ABDULLAH USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA SEVCAN ORAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, suça sürüklenmiş ergenlere cezaevinde uygulanan Öz Şefkatli Farkındalık Psikoeğitim Programının içselleştirilmiş damgalama, duygu düzenleme ve affetme üzerine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma tek kör randomize kontrollü deneysel desende yapılmıştır. Araştırmanın evrenini çocuk ve gençlik kapalı ceza infaz kurumunda tecrit altındaki suça sürüklenmiş ergenler oluşturmuştur. Araştırmada güç analizi yapılmış, dahil edilme kriterlerini karşılayan 34 deney, 34 kontrol grubu ergen ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul izni, kurum izni ve ergenlerin onamları alınmıştır. Deney grubundaki ergenlere Öz Şefkatli Farkındalık Psikoeğitim Programı, haftada bir oturum olmak üzere toplam altı oturum halinde uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Ergen Tanıtıcı Özellikler Formu, Çocuk ve Ergenlerde Duygu Düzenleme Ölçeği, Ergenler İçin Affetme Ölçeği ve Çocuklar ve Ergenler İçin İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde kullanılmıştır. Verilerin analizinde çarpıklık ve basıklık katsayısı, yüzdelik ve frekans dağılımı, ortalama, minimum/maksimum değerler, Pearson kikare testi, Fisher-Freeman-Halton testi, bağımsız gruplar t testi, Pillai's Trace testi, Sphericity Assumed testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre Öz Şefkatli Farkındalık Psikoeğitim Programı deney grubundaki ergenlerin İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (İnsan) toplam puanlarını %30 düzeyinde anlamlı ve geniş bir etki oluşturarak azaltmış (p<0.001); İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (Ben) toplam puanlarını ise %45.2 düzeyinde anlamlı ve geniş bir etki oluşturarak azaltmıştır (p<0.001). Uygulanan program Çocuk ve Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği Yeniden Değerlendirme alt boyut puanlarını %21 düzeyinde anlamlı ve geniş bir etki oluşturarak yükseltmiş (p<0.001); Bastırma alt boyut puanları üzerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir etki oluşturmamıştır (p>0.05). Ayrıca uygulanan program Ergenler İçin Affetme Ölçeği toplam puanlarını %24.1 düzeyinde anlamlı ve geniş bir etki oluşturarak yükseltmiş (p<0.001); Affetmenin Bileşenleri alt boyut puanlarını %20.8 düzeyinde anlamlı ve geniş bir etki oluşturarak yükseltmiş (p<0.001); Empati Kurma alt boyut puanlarını %6.1 düzeyinde anlamlı ve orta düzey bir etki oluşturarak yükseltmiş (p<0.05); İntikam Alma alt boyut puanlarını %10.5 düzeyinde anlamlı ve orta düzey bir etki oluşturarak azaltmış (p<0.05); Öfkeyi Sürdürme alt boyut puanlarını ise %16.4 düzeyinde anlamlı ve geniş bir etki oluşturarak azaltmıştır (p<0.05). Sonuç: Araştırma sonucunda, deney grubundaki ergenlere uygulanan Öz Şefkatli Farkındalık Psikoeğitim Programı ergenlerin içselleştirilmiş damgalanma, duygu düzenleme ve affetme düzeyleri üzerinde olumlu etki oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of the Self-Compassionate Mindfulness Psychoeducation Program, implemented in a correctional facility among justice-involved adolescents, on internalized stigma, emotion regulation, and forgiveness. Material and Methods: The study was conducted using a single-blind randomized controlled experimental design. The population of the study consisted of justice-involved adolescents held in isolation at juvenile closed correctional institution. A power analysis was performed, and the study was completed with 34 adolescents in the experimental group and 34 in the control group who met the inclusion criteria. Prior to the study, ethical approval, institutional permission, and informed consent from the adolescents were obtained. The Self-Compassionate Mindfulness Psychoeducation Program was administered to the experimental group in a total of six sessions, once per week. Data were collected using the Adolescent Descriptive Characteristics Form, the Emotion Regulation Scale for Children and Adolescents, the Forgiveness Scale for Adolescents, and the Internalized Stigma Scale for Children and Adolescents. In the analysis of the data, skewness and kurtosis coefficients, percentage and frequency distributions, mean, minimum and maximum values, the Pearson chi-square test, Fisher–Freeman–Halton test, independent samples t-test, Pillai's Trace test, and the Sphericity Assumed test were used. Results: According to the study findings, the Self-Compassionate Mindfulness Psychoeducation Program produced a statistically significant and large effect in reducing the total scores of the Internalized Stigma Scale (Human) by 30% (p < 0.001), and the Internalized Stigma Scale (Self) by 45.2% (p < 0.001) among adolescents in the experimental group. The program resulted in a statistically significant and large increase of 21% in the Reappraisal subscale scores of the Emotion Regulation Scale for Children and Adolescents (p < 0.001), while it did not yield a statistically significant effect on the Suppression subscale scores (p > 0.05). Furthermore, the program produced a statistically significant and large increase of 24.1% in the total scores of the Forgiveness Scale for Adolescents (p < 0.001); a 20.8% increase in the Components of Forgiveness subscale scores (p < 0.001); and a 6.1% increase in the Empathy subscale scores, indicating a statistically significant moderate effect (p < 0.05). In addition, it led to a statistically significant moderate decrease of 10.5% in the Revenge subscale scores (p < 0.05), and a statistically significant large decrease of 16.4% in the Sustaining Anger subscale scores (p < 0.05). Conclusion: As a result of the study, the Self-Compassionate Mindfulness Psychoeducation Program implemented with adolescents in the experimental group had a positive effect on their levels of internalized stigma, emotion regulation, and forgiveness.