Hemşirelik öğrencilerinin kültürel duyarlılıkları ile göçmen bireylere bakım vermeye yönelik yeterlilik algıları arasındaki ilişki
The relationship between nursing students' cultural sensitivities and perceptions of their competencies in providing giving care to immigrant
- Tez No: 1018709
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırma hemşirelik öğrencilerinin kültürel duyarlılıkları ile göçmen bireylere bakım vermeye yönelik yeterlilik algıları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma ilişki arayan tanımlayıcı araştırma deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden rastgele seçilmiş 466 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; veri toplama formu, göçmen bireye bakım vermeye yönelik yeterlilik belirleme anketi ve "Hemşirelik Öğrencileri İçin Kültürel Duyarlılık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler t-testi, ANOVA ve Mann–Whitney U testi, LSD (Least Significant Difference) testi, pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmaları Etik Kurulu'ndan etik onay ve belirtilen Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden kurum izni alınmıştır. Bulgular: Hemşirelik öğrencilerinin göçmen bireylere bakım verme konusunda kendini yeterli hissetme düzeylerinin puan ortalaması 4.69±2.22, Hemşirelik Öğrencileri İçin Kültürel Duyarlılık Ölçeği toplam puan ortalaması 52.04±11.7 bulunmuştur. Öğrencilerin yaş, yabancı dil bilme durumu, yurt dışında eğitim almayı isteme durum ve göçmenlere bakım vermeye yönelik eğitim alma durumu ile kültürel duyarlılık arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir (p < 0.001). Hemşirelik öğrencilerin kendini yeterli hissetme düzeyi ile kültürel duyarlılık arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (B=1.061; p < 0.001). Sonuç: Hemşirelik öğrencilerinde göçmen bireylere bakım vermede kendini yeterli hissetme düzeyinin kültürel duyarlılığı pozitif yönde yordadığı ve göçmen bireylere bakım vermeyle ilgili kendini yeterli hisseden öğrencilerin kültürel duyarlılıklarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Hemşirelik öğrencilerinin göçmen bireylerle çalışmaya yönelik yeterlilikleri analiz edilerek girişimsel çalışmalar planlanması, farklı kültürlerde benzer çalışmalarla kültürel yeterliliklerin karşılaştırılması ve öğrencilerinin duyarlılıklarını arttırmaya yönelik eğitim programlarının geliştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between nursing students' cultural sensitivity and their perceived competence in providing care to migrant individuals. Materials and Methods: The study was conducted using a descriptive correlational research design. The study sample consisted of 466 nursing students randomly selected from Karadeniz Technical University. Data were collected using a data collection form, a competency assessment questionnaire for providing care to migrant individuals, and the“Cultural Sensibility Scale for Nursing Students.”Data analysis involved the independent samples t-test, ANOVA, the Mann–Whitney U test, the LSD (Least Significant Difference) test, Pearson correlation analysis, and hierarchical multiple regression analysis. Ethical approval was obtained from the Ondokuz Mayıs University Ethics Committee for Social and Humanities Research, and institutional permission was obtained from the aforementioned Karadeniz Technical University to conduct the study. Results: The mean score for nursing students' perceived competence in providing care to immigrants was 4.69 ± 2.22, and the mean total score on the "Cultural Sensibility Scale for Nursing Students was 52.04 ± 11.7. Statistically significant positive correlations were found between students' age, foreign language proficiency, desire to study abroad, and prior training in providing care to migrants, and their cultural sensitivity (p < 0.001). A statistically significant positive correlation was found between students' level of self-efficacy and cultural sensitivity (B=1.061; p < 0.001). Conclusion: It was found that cultural sensitivity positively predicts nursing students' sense of competence in providing care to migrant individuals, and that students who feel competent in providing care to migrant individuals exhibit higher levels of cultural sensitivity. It is recommended that initiatives be planned by analyzing students' competencies in working with migrant individuals, comparing cultural competencies with similar studies in different cultures, and developing educational programs aimed at enhancing students' sensitivity.