Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin kültürel zeka ile kültürel duyarlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between cultural intelligence and cultural sensitivity of the faculty of HEALTH sciences students
  1. Tez No: 761843
  2. Yazar: NURHAYAT GÜVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYTEKİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin kültürel zekâ ve kültürel duyarlılıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde 2021-2022 öğretim yılı bahar döneminde yapılmıştır.Evreni, belirtilen fakültede 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde öğrenim gören 1346 öğrenci oluşturmuştur. Örneklem grubu seçimine gidilmeksizin evrenin tamamına ulaşılması amaçlanmış, 638 öğrenci ile çalışma tamamlanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından TanıtıcıBilgi Formu, Kültürel Zekâ Ölçeği ve KültürlerarasıDuyarlılık Ölçeği aracılığıyla online olarak toplanmıştır.Veriler sayı,yüzdelik dağılımlar, min-max değerler, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test,Spearman Korelasyon test ile analiz edilmiştir.Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Öğrencilerin Kültürel Zekâ Ölçeği puan ortalaması 93,30±18,99 bulunurken Kültürel Duyarlılık Ölçeği puan ortalaması 91,85±11,30 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive and relationship seeker to determine the relationship between cultural intelligence and cultural sensitivities of the students of the Faculty of Health Sciences. There search was carried out at the Faculty of Health Sciences of Istanbul Medeniyet University in the spring semester of the 2021-2022 academic year. The universe consisted of 1346 students studying at the specified faculty in the spring semester of the 2021-2022 academic year. It was aimed to reach the entire universe without going through the selection of the sample group, and the study was completed with 638 students. Data were collected online by the researcher through the Introductory Information Form, the Cultural Intelligence Scale, and the Intercultural Sensitivity Scale. Data were analyzed by number, percentile distribution, min max values, mean, Standard deviation, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test, Spearman Correlation test. Ethics committee approval and institutional permission were obtained to conduct the study. While the students' Cultural Intelligence Scale mean score was 93.30±18.99, the Cultural Sensitivity Scale mean score was 91.85±11.30.