İnsan kaynaklarının etkinliğinde örgüt kültürünün rolü
Role of organizational culture oneffectiveness of human sources
- Tez No: 101871
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
VI ÖZET örgütlerin yaşamında insan kaynaklarının etkin kullanımı, her geçen gün daha da artan bir önem taşımaktadır. Bu önemlilik insan kaynaklarının, örgütler için rekabet avantajı sağlayan en önemli unsur olmasından kaynaklanır. Çalışanların örgüt içindeki davranışlarını şekillendiren kurallar, ortak değerler, inançlardan oluşan kültürel yapı, insan kaynaklarının etkinliğini belirleyici işlevler içermektedir. Güçlü kültürlere sahip örgütlerin daha başarılı olması, örgüt kültürünün insan kaynaklarının etkinliği üzerindeki rolünü araştırmayı gerekli hale getirmiştir. Bu amaçla çalışanların örgütsel uygulamalar ile ilgili algılarının belirlenmesi ve yönetim biçimine ilişkin algılanan güçlü ve zayıf noktaların ortaya çıkarılması kültürün, çalışanların etkinliğine hangi oranda katkı sunduğunu da ortaya çıkaracaktır. Bu çalışmada, örgüt kültürünün insan kaynaklarının etkinliğîndeki rolünü araştırmaya yönelik olarak önce, kültür kavramı ile ilgili teorik bilgiler ele alınmıştır. Etkin bir örgüt kültürünün gerekleri üzerinde durulmuştur. Belirlenen amaç doğrultusunda Nestle! Türkiye Gıda Sanayiinde yapılan araştırmanın bulguları da örgüt kültürünün insan kaynaklarının etkinliğinde önemli işlevlere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT Using active human capabilities in organization's life, has an importance that grows up day by day. This importance is resulted from using of human capabilities for providing competition advantage to the organizations. The rules that determine the behaviour of organization's workers in organization, the common worth, the cultural structre that becames of beliefs, all of these conclude some functions that determine the activity of human capabilities. To be more successful of organizations that have strong cultural structure, requires to search the role of organization culture on activity of human capabilities. For this purpose, finding out the strong and weak points that are interested in way of management and determining the perceptions that are interested in organizational applications of workers in organization will determine the criterion of the effect of culture on succeed of workers. In this study, firstly, the theoretical informations about concept of culture had searched for determining the role of organizational culture on effectiveness of human capabilities, the necessity of an active organizatonal culture had been searched. Throughout the purpose that was determined, the inventions of researchs that were realized in Nestld Türkiye Food Industry had showed important function of the organizational culture's effects on human capabilities.