Samsun'daki evcil kedilerden kedi immun yetmezlik virusunun moleküler karakterizasyonu ve virus izolasyon çalışmaları
Molecular characterization and virus isolation studies of feline immunodeficiency virus from domestic cats in Samsun
- Tez No: 1018717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Virolojisi Bilim Dalı
Özet
Kedilerin immun yetmezlik virusu, evcil ve vahşi kedilerde kronik immun yetmezliğe yol açan bir lentivirustur. Türkiye'de çoğunlukla serolojik testler yoğunlukta olup virusa ait moleküler düzeyde veriler sınırlıdır. Bu tezde Karadeniz Bölgesi'nde FIV varlığının ortaya konulması, izolasyon ve moleküler karakterizasyonun yapılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine gingivit, halsizlik ve iştahsızlık semptomları ile başvuran hastalardan laboratuvarımıza teşhis amacıyla gönderilen numuneler kullanıldı. Farklı yaş, cinsiyet, ırka sahip olan 47 hayvandan elde edilen kan ve oral swab şeklindeki 47 numune konvansiyonel PCR ile env, gag ve vif gen bölgeleri amplifiye edilmiştir. Yapılan test sonucunda 8 env, 4 gag ve 4 vif gen bölgelerine ait pozitif sonuçlar elde edilmiştir. Pozitif örneklerin hücre kültüründe izolasyon çalışmaları yapılmış ancak verimli bir sonuç elde edilememiştir. Amplifiye edilen pozitif örnekler sanger dizileme yöntemi ile genom analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda örneklerimiz alt tip B olarak tespit edilmiştir. Aynı zamanda kendi dizilerimizin Türkiye ve dünyadaki FIV verileri arasındaki yeri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Feline immunodeficiency virus (FIV) is a lentivirus that causes chronic immunodeficiency in domestic and wild cats. In Turkey, serological testing is the predominant method, and molecular-level data on the virus are limited. The aim of this thesis was to demonstrate the presence of FIV in the Black Sea region and to perform isolation and molecular characterization. In this context, samples sent to our laboratory for diagnostic purposes from patients presenting at the Ondokuz Mayıs University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital with symptoms of gingivitis, lethargy, and anorexia were used. Blood and oral swab samples from 47 animals of different ages, genders, and breeds were amplified using conventional PCR to target the env, gag, and vif gene regions. The test results yielded 8 positive results for the env gene region and 4 positive results for the gag and 4 vif gene regions. Isolation studies were conducted on the positive samples in cell culture; however, no viable results were obtained. Genomic analyses of the amplified positive samples were performed using the Sanger sequencing method. Based on the results obtained, our samples were identified as subtype B. Additionally, the position of our sequences within the FIV data from Turkey and the world was determined.