14-16 yaş grubu sporcuların somatotip ve vücut kompozisyonlarının bireysel spor branşlarına göre karşılaştırılması
Comparison of somatotype and body composition of athletes in the age group of 14-16 according to individual sports branches
- Tez No: 1018724
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 14- 16 yaş grubu erkek sporcuların somatotip ve vücut kompozisyonu özelliklerinin tenis, yüzme ve atletizm branşlarına göre karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya ENKA Spor Kulübü'nde tenis, yüzme ve atletizm branşlarında aktif olarak spor yapan toplam 33 erkek sporcu katılmıştır. Her branştan 11 sporcu çalışmaya dâhil edilmiştir. Sporcuların antropometrik ölçümleri "Anthropometric Standardization Reference Manual'a uygun olarak yapılmıştır. Bu kapsamda boy uzunluğu, vücut ağırlığı, deri kıvrımı kalınlıkları, çevre ölçümleri ve çap ölçümleri alınmıştır. Deri kıvrımı kalınlığı ölçümleri triseps, subskapular, suprailiak, baldır ve biseps bölgelerinden; çevre ölçümleri kol ve baldır bölgelerinden, çap ölçümleri ise humerus bikondiler ve femur bikondiler bölgelerinden yapılmıştır. Somatotip değerlendirmesinde Heath-Carter yöntemi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 25.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ve çarpıklık-basıklık değerleriyle, varyans homojenliği ise Levene testiyle değerlendirilmiştir. Branşlar arası karşılaştırmalarda verilerin dağılım özelliklerine göre tek yönlü varyans analizi veya Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson veya Spearman korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre boy uzunluğu, vücut ağırlığı, biseps çevresi, baldır çevresi, humerus bikondiler çapı ve femur bikondiler çapı ölçümlerinde branşlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Buna karşılık baldır, triseps ve suprailiak deri kıvrım kalınlığı ölçümlerinde branşlar arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Biseps ve subskapular deri kıvrımı kalınlığı değerlerinde ise branşlar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Somatotip bileşenleri incelendiğinde, endomorfi değerlerinde branşlar arasında anlamlı fark saptanırken, mezomorfi ve ektomorfi değerlerinde fark bulunmamıştır. Ayrıca ektomorfi ile endomorfi arasında ve mezomorfi ile ektomorfi arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Branşlara göre toplam vücut yağ yüzdesi değerlendirildiğinde, tenis ve yüzme sporcularının benzer değerlere sahip olduğu görülmüştür. Ortalama vücut yağ yüzdesi tenisçilerde %18.69 ± 2.26, yüzücülerde %17.67 ± 2.86 ve atletlerde %16.21 ± 1.37 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, 14-16 yaş grubu erkek sporcularda somatotip ve vücut kompozisyonu özelliklerinin bireysel spor branşlarına göre bazı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Özellikle deri kıvrımı kalınlıkları ve endomorfi bileşenindeki farklılıklar, branşa özgü antrenman yapısı ve fiziksel gerekliliklerin sporcuların antropometrik özellikleriyle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the somatotype and body composition characteristics of 14-16 year old male athletes according to their sport branches: tennis, swimming, and athletics. A total of 33 male athletes actively participating in tennis, swimming, and athletics at ENKA Sports Club participated in the study. Eleven athletes from each sport branch were included. Anthropometric measurements of the athletes were performed according to the“Anthropometric Standardization Reference Manual.”This included height, body weight, skinfold thickness, circumference, and diameter measurements. Skinfold thickness measurements were taken from the triceps, subscapula, suprailiac, calf, and biceps regions; circumference measurements from the arm and calf regions; and diameter measurements from the humerus bicondylar and femur bicondylar regions. The Heath-Carter method was used for somatotype assessment. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 25.0 software. The normality of the data distribution was evaluated using the Shapiro-Wilk test and skewness-kurtosis values, while homogeneity of variance was assessed using the Levene test. For comparisons between different sports, one-way analysis of variance or the Kruskal-Wallis test was used depending on the distribution characteristics of the data. Pearson or Spearman correlation analyses were used to examine the relationships between variables. The statistical significance level was accepted as p<0.05. According to the analysis results, no statistically significant differences were found between branches in height, body weight, biceps circumference, calf circumference, humerus bicondylar diameter, and femur bicondylar diameter measurements. However, significant differences were found between branches in calf, triceps, and suprailiac skinfold thickness measurements. No significant differences were found between branches in biceps and subscapillary skinfold thickness values. When somatotype components were examined, significant differences were found between branches in endomorphy values, while no differences were found in mesomorphy and ectomorphy values. Furthermore, significant negative correlations were determined between ectomorphy and endomorphy, and between mesomorphy and ectomorphy. When total body fat percentage was evaluated according to branches, it was observed that tennis and swimming athletes had similar values. The average body fat percentage was determined to be %18.69 ± 2.26 in tennis players, %17.67 ± 2.86 in swimmers, and %16.21 ± 1.37 in athletes. In conclusion, it was determined that somatotype and body composition characteristics in 14-16 year old male athletes show some differences according to their individual sport. In particular, differences in skinfold thickness and endomorphy components suggest that sport-specific training structures and physical requirements may be related to the anthropometric characteristics of the athletes.