Antalya ili Serik ilçesi örtüaltı domates yetiştirme alanlarındakibakteriyel patojenlerin tanılanması ve yaygınlık oranlarının belirlenmesi
Identi̇fi̇cati̇on of bacteri̇al pathogens and determi̇nati̇on of thei̇r prevalence i̇n greenhouse tomato growi̇ng areas i̇n Seri̇k di̇stri̇ct of Antalya provi̇nce
- Tez No: 1018726
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY KURTULUŞ BAŞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Antalya İli, Türkiye'de domates üretimi açısından önemli bir merkez olup, özellikle örtü altı tarım uygulamaları sayesinde yıl boyunca yüksek verim elde edilmektedir. Ancak örtü altı yetiştiriciliğinde bakteriyel hastalıklar, üreticiler için ciddi ekonomik kayıplara ve verim düşüşlerine yol açmaktadır. Bu çalışmada, örtü altı domates yetiştiriciliği alanlarında bulunan bakteriyel hastalık etmenlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında farklı bölgelerde bulunan 70 farklı seradan hastalıklı bitki örnekleri toplanmış, laboratuvarda izole edilen bakteriyel izolatlara patojenisite testleri uygulanmış, biyokimyasal ve moleküler tanı yöntemleri ile hastalık etmenleri teşhis edilmiştir. Ayrıca bakteriyel hastalıkların tarımsal üretim ve ekonomik kayıplar üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. İncelenen seraların %28,58'inde bakteriyel hastalık etmenlerine rastlanmış olup bu oran, bölgede bakteriyel enfeksiyonların örtü altı domates yetiştiriciliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu göstermektedir. Patojenik özellik gösteren 55 izolatın %27,27'sinin Pectobacterium spp., %23,64'ünün Dickeya spp. ve %3,64'ünün Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular; hastalık etmenlerinin erken teşhisine, bölgeye özgü mücadele programlarının oluşturulmasına ve örtü altı domates yetiştiriciliğinde sürdürülebilir üretimin desteklenmesine katkı sağlayacaktır. Bu doğrultuda üreticilerin bilinçlendirilmesi, dayanıklı çeşit kullanımının yaygınlaştırılması ve entegre hastalık yönetimi uygulamalarının benimsenmesi, Türkiye'nin domates üretimindeki rekabet gücünün korunması açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Antalya Province is an important center for tomato production in Turkey, achieving high yields throughout the year, particularly through protected cultivation practices. However, bacterial diseases in protected cultivation cause serious economic losses and yield reductions for producers. This study aimed to identify bacterial disease agents found in protected tomato cultivation areas. Within the scope of the study, diseased plant samples were collected from 70 different greenhouses located in various regions; pathogenicity tests were applied to bacterial isolates obtained in the laboratory, and disease agents were diagnosed using biochemical and molecular diagnostic methods. In addition, the effects of bacterial diseases on agricultural production and economic losses were evaluated. Bacterial disease agents were found in 28.58% of the examined greenhouses, and this rate indicates that bacterial infections pose a serious threat to protected tomato cultivation in the region. Of the 55 isolates displaying pathogenic characteristics, 27.27% were identified as Pectobacterium spp., 23.64% as Dickeya spp., and 3.64% as Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis. The findings obtained will contribute to the early diagnosis of disease agents, the development of region-specific control programs, and the support of sustainable production in protected tomato cultivation. In this regard, raising producer awareness, promoting the use of resistant varieties, and adopting integrated disease management practices are of great importance for preserving Turkey's competitive strength in tomato production.