81 numaralı Kütahya şer'iye sicil defteri
Eighty one numbered register of the religious lavv of Kütahya
- Tez No: 101873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ AKSANYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 500
Özet
IV ÖZET Tez çalışması olarak seçtiğimiz 81 Numaralı Kütahya Şer'iye Sicili'nde, tereke-miras, i'lam ve hüccet belgelerinin transkripsiyonu ve bunlarla ilgili değerlendirme yer almaktadır. Bu belgeler miras, vasi tayini, vekiltayini, evlenme, boşanma, bırakılan mitasın nasıl sarf olunacağına dair konulan ihtiva etmektedir. 81 Numaralı Kütahya Şer'iye Sicili'ndeki belgelere bakarak halkın sosyal yapısını, terekelere bakarak maddi durumlarını ve buna bağlı olarak sosyal yaşantılarını ve merkezden gönderilen yazılara bakarak halkın ve merkezin aralarındaki idari ilişkilerini ve karşılıklı durumlarını öğrenebiliriz. Belgelerden çıkardığımız sonuca göre halk yerel lehçesini muhafaza etmiştir. Bunu günümüze kadar gelen eşya, yer ve diğer isimlerden öğrenebilmekteyiz. Bir ülkenin nasıl yönetildiğini öğrenmek için mahkemelerinde verilen kararlar önemli bir kanıttır. Osmanlı idari teşkilatında oluşturulan ilk kurumlardan birisi olan kadılık kurumu Osmanlı Devleti' nin adalete verdiği önemi göstermektedir. Şer'iye Mahkemelerinde verilen kararların birçoğunun altında Şuhudu'1-Hal ibaresinin bulunması ve bu ibarenin altına şehrin ileri gelenlerinin ve konusunda uzman olan kişilerin imza atması alınan kararların güvenirliğini göstermektedir. İncelediğimiz dönem itibarı ile kanunlar birden fazla evliliğe müsaade etmesine rağmen bu dönemde mahkemeye intikal eden 453 davadan sadece 1 1 davada birden fazla eş ile evlilik olduğunu tespit ettik. Bu husus bize halkın maddi durumu çerçevesinde birden fazla eşliliğe pek itibar etmediğini göstermektedir. Belgelerde incelediğimiz dönem itibari ile had cezasını gerektirecek ağır cürümlerin işlenmediğini görmekteyiz. Bu da bize halkın bu konulardaki titizliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This thes study which is eighty one numbered register of the religious law of Kütahya includes an evaluation and the transcription of the documents of heritage, judicial decree and pious foundation. These documents include the subject such as heritage, designation of trustee and representative, marriage, divorce and how to expend of this heritage. When looked the documents in the eighty-one numbered register of the religious law of Kütahya, the social structure of the people; when looked the heritages, social activities of them related to the economical structure and; when looked the documents sent by the center, the administrative relations anal conditions between the people and central management are understood. According to the result taken from the documents it is clear that people kept them local dialect, which can be seen from the names of goods, places and names which have still been used up to now. The judgments given at the courts of a county are very important about knowing how it had been ruled the association of cadiness which was established as one of the associations was given by in the administrative organization of ottoman state. Existence of the statement known as“straight witness”at the bottom of the most verdicts given by the religious court and the autographs of the notables and the experts of that city which are under that statement show us the reliability of the verticts. Although the laws had given permission to polygamy at that time I found out that only 1 1 of 453 trail of the court included polygamy in that era. So this shows us that polygamy wasn't esteemed by the people because of the people's economical conditions. It's seen that no severe crime that needed punishment had been committed which shows us the sensitivity of the people on these matters.