Ortaokul matematik derslerinde akıllı tahta kullanımına ilişkin öğrenci deneyimlerinin incelenmesi
Exploring middle school students' experiences of interactive whiteboard use in mathematics lessons
- Tez No: 1018755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin matematik derslerinde akıllı tahta kullanımına ilişkin deneyimlerini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde, tek bir kurumsal bağlam içinde yürütülen gömülü çoklu durum deseniyle yapılandırılmıştır. Çalışmanın temel durumu ortaokul matematik derslerinde akıllı tahta kullanımı, gömülü alt durumları ise 5., 6., 7. ve 8. sınıf düzeyleridir. Veriler, 12 öğrenci ve 4 matematik öğretmeniyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, yapılandırılmış sınıf içi gözlemler ve akıllı tahta destekli öğretim materyallerine yönelik doküman incelemeleri yoluyla toplanmıştır. Veriler, tematik analiz yaklaşımı temelinde açık kodlama, çapraz durum karşılaştırması, koşul odaklı yeniden okuma ve bütünleştirici veri çeşitlemesi analizi aşamalarıyla çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin akıllı tahta kullanımını genel olarak olumlu bir öğrenme deneyimi olarak değerlendirdiklerini göstermektedir. Öğrenci deneyimleri özellikle öğrenmeyi anlamlandırma, katılım, etkileşim ve motivasyon boyutlarında yapılandırılmıştır. Görsel netlik, işlem adımlarını takip edebilme, hataları fark etme ve matematiksel içeriği daha anlaşılır bulma, öne çıkan olumlu yönlerdir. Ayrıca tahtayla doğrudan etkileşim kurma, soru çözme ve gönüllü katılım, akıllı tahtanın etkileşimli ve katılımcı bir öğrenme ortamı oluşturabildiğini göstermektedir. Sınıf düzeyleri arasında da bazı farklılıklar görülmüş; alt sınıf düzeylerinde merak ve teknoloji çekiciliği, üst sınıf düzeylerinde ise verimlilik, işlevsellik ve öğrenmeyi destekleme boyutları daha belirgin hâle gelmiştir. Bulgular, akıllı tahta kullanımının öğrenci deneyimini yalnızca bu teknolojinin varlığıyla açıklanamadığını, pedagojik, teknolojik ve fiziksel koşulların etkileşimiyle şekillendiğini ortaya koymuştur. Etkileşimli etkinlik tasarımı, hata analizi, içerik çeşitliliği ve uygun tempo destekleyici koşullar olarak öne çıkarken; teknik sorunlar ile görünürlük ve erişilebilirlik problemleri deneyimi sınırlayabilmektedir. Sonuç olarak, çalışma akıllı tahtanın eğitimsel değerinin teknolojinin kendisinden çok pedagojik tasarım, teknolojik/fiziksel erişilebilirlik ve öğrencinin etkin katılımı arasındaki uyuma bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines middle school students' experiences of using the interactive whiteboard (IWB) in mathematics lessons. The research was designed as a qualitative embedded multiple-case study conducted within a single institutional context. The main case was defined as IWB use in middle school mathematics lessons, while the 5th, 6th, 7th, and 8th grade levels were treated as embedded sub-cases. Data were collected from 12 students and 4 mathematics teachers through semi-structured interviews, and were supported by structured classroom observations and document analysis of IWB-based instructional materials. The data were analyzed through thematic analysis, including open coding, cross-case comparison, condition-focused re-reading, and integrative data triangulation. The findings showed that students generally perceived IWB use as a positive learning experience. Their experiences were mainly structured around learning meaningfully, engagement, interaction, and motivation. Visual clarity, the ability to follow solution steps, noticing errors, and making mathematical content easier to understand emerged as major strengths. The IWB also appeared to support participation and classroom interaction by enabling students to engage directly with the board and classroom tasks. Across grade levels, lower grades emphasized curiosity and technological attractiveness, whereas upper grades highlighted efficiency, functionality, and support for learning. The findings further indicated that students' experiences were shaped not simply by the presence of the technology, but by the interaction of pedagogical, technological, and physical conditions. Interactive task design, error analysis, content variety, and appropriate pacing supported the experience, while technical problems and visibility or accessibility issues could limit it. Overall, the study concludes that the educational value of the IWB depends less on the technology itself and more on the alignment among pedagogical design, technological and physical accessibility, and students' active participation.