71 numaralı Kütahya şer'iye sicili defteri transkrispsiyonu ve edisyon kritiği
At the seventyone the register of the religious law of Kütahya
  1. Tez No: 101879
  2. Yazar: SERHAT AVSEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ AKSANYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 456
Özet
ÖZET Çalışma konusu olarak seçtiğimiz 71 Numaralı Kütahya Şer' iye Sicili'nde, i' lam, vekil nasb u tayin, nafaka ve kisve baha isteği kaydı, tereke, mürasele, vasi nasb u tayin, veraset isbatı kaydı, nafakaya zam kaydı, vakıfname, satış i'lamı, nikah akdi kaydı, isbat-ı rüşt ve bulûğ kaydı, izdivaç talebi kaydı, kadı hücceti, mütevelli nasb u tayin, hüccet, vekil tayini kaydı, nafaka tayin kaydı, niyabet tevfizi kaydı, Beraat ve satış izni kaydı gibi konulan içermektedir. 71 Numaralı Kütahya Şer'iye Sicili'nde belgelere yansımış hadiselere bakarak halkın sosyal yapısını, terekelere bakarak ekonomik yapısını, merkezden gönderilen kararnamelere bakarak, merkezi idare ile mahalli idare arasındaki ilişkilerin şeklini öğrenmekteyiz. Osmanlı Türk-İslam Cihan Devleti kurulduğunda tayin edilen iki memurdan birisinin kadı olması ve hakimiyeti boyunca adalet müessesesini mükemmel bir şekilde işletebilmesi devletin yıkılmasını üç asır geciktirmiştir. Halk kendi töre, örfj adet, gelenek ve göreneklerine bağlı olup bunun neticesinde birçok mahalle, köy, nahiye ve kaza ismi ile günlük konuşmalardaki bazı eşya isimleri ve deyimler olduğu gibi muhafaza edilmiştir. Halk kullanmış olduğu lehçenin muhafazasına dikkat etmiştir. Bu çalışmanın ortaya konmasında göstermiş oldukları ilgi ve destekten ötürü, tez danışmanım, değerli hocam; Yrd.Doc.Dr. Necati AKSANYAR'a, değerli ağbim Yrd.Doç.Dr. Seyit ŞAHİN'e ve kardeşim Okt. Muharrem KAPANCIOĞLU'na teşekkürü bir borç bilirim.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The authors studied, chosen as subject the number of seventymne the register of the religious law, takes part a transcription and an evaluation of heritage, making known, evidence and documents of pious foundation. This documents include heritage, decision of dept, evidence of credit, marriage and divorce, purchase and sale, donation and ownership determine of truste, determine of representative. At the seventynine the register of the religious law of Kütahya, when we looked about to events which is reflected to the documents, we learn social structure of people, when we looked about to heritage, we learn economic structure, when we looked about to written decree which is sent from center, we learn condition of relation between center management and local management. People had been careful to dialect for keep it. It is a clear event that a lot of place and the rename of objects had been used exactly the same. This matters, which is one of the important peculiarity make a nation to nations. All of the dependent on own usage's, customs and traditions. For that reason, a lot of the name of village, district, township and country and the names of some object and expressions are kept the same.