Aerobik egzersizlerin üniversiteli sedanter bayanlardaki yağ oranları dolaşım sistemi ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The Effect of aerobic exercise on body fat ratio, cardivasculary system and some blood parameters in sedentary young ladies of the university
  1. Tez No: 101880
  2. Yazar: MÜŞERREF SEDEF
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÖRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; 20-22 yaşları arasındaki sedanter genç bayanlarda 8 haftalık aerobik egzersizlerin vücut yağ oranlan dolaşım sistemi ve kan parametreleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya Dumlupınar Üniversitesinde Sağlık Yüksek Okulu'nda okuyan 60 sağlıklı sedanter bayan öğrenci katılmış, bunlardan 30 kişi kontrol, 30 kişi de deney olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Tüm öğrencilerin çalışmaları öncesi ve sonrası boy, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, istirahat kalp atım sayısı, istirahat sistolik ve diastolik kan basınçları 12 dakikalık koşu mesafesi, kan parametreleri olan lökosit, eritrosit, hemoglobin, hematokrit, glikoz, kolesterol, trigliserit, HDL-C, LDL-C, Kreatin, PLT, total protein, albümin değerlerine bakılmış, aerobik kapasiteleri hesaplanmıştır. Deney grubu öğrencileri sekiz hafta boyunca haftada 5 gün 20dk koşmuşlardır. Çalışma sonucunda; deney grubunda vücut ağırlığı, yağ oranlan, istirahat kalp atım sayısı, diastolik ve sistolik kan basmçlan, lökosit, glikoz, kolesterol, trigliserit, LDL-C, albumin ve kreatin değerlerinde azalma; eritrosit, HDL-C, hemoglobin, hematokrit, total protein ve aerobik güç değerlerinde ise artma olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubunun önceki ve sonraki parametrelerinde önemli bir değişiklik tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the effects of aerobic exercise on body fat ratio, cardiovascular system and some blood parameters in healthy and young ladies 20-22 years old. Sedantary totally 60, from Dumlupmar University. Thirty of these sixty students were put into a control group and the other thirty students into a research group. Thirty of these sixty students were put into a control group and the other thirty students into a research group. Their height, weight, percentage of body fat, resting heart rate, resting diastolic and systolic blood pressure and some blood parameters such as Leucocyte, erythocyte, hemoglobine, hematocrit, glucose, total cholesterol, triglyceride, HDL-C, LDL-C, Creatine, PLT, total protein and albumin values have been measured both pre and post-exercises. Their aerobic capacities have been calculated. The research group was runnig for 8 weeks (5 days a week) of period.. Results of this study in the exercise group showed that there were significant decreases in the values of body fat, heart rate, resting sistolic and diastolic blood preasures, leucoctye glucose, cholesterol, triglyseride, LDL-C, creatine and albumine. Erythrociyte number contrast HDL-C, hemoglobine, hematocrit and aerobic capacity uses observed to increase significantly. All parameters in the control group showed no significant differences before or after the exercise program.