Türkiye'de siyasal iletişim kampanyası ve siyasal etkinlik yönetimi: 2023 Genel Seçimlerinde siyasi partilerin seçim kampanyaları üzerine bir değerlendirme
Political communication campaigns and political event management in Türki̇ye: An assesment of political election campaigns conducted by political parties in the 2023 General Elections
  1. Tez No: 1018875
  2. Yazar: ABDURRAHİM YASİR ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de 2023 Genel Seçimlerinde siyasi partilerin yürüttüğü kampanyaları siyasal iletişim ve etkinlik yönetimi perspektifinden analiz etmektedir. Çalışmada siyasal iletişimin teorik çerçevesi, Türkiye'de siyasal iletişimin tarihsel gelişimi ve kampanya süreçlerinin seçmen davranışına etkileri incelenmiştir. Dijital medya stratejileri, yüz yüze etkinlikler, liderlik performansı ve söylem çerçeveleri kampanya analizinin temel bileşenlerini oluşturmuştur. Araştırmada doküman analizi, içerik analizi ve karşılaştırmalı değerlendirme yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular, 2023 seçimlerinin hem dijital medya kullanımının yoğunlaştığı hem de miting ve etkinlik yönetimi pratiklerinin belirleyici olduğu hibrit bir kampanya dönemine işaret ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the campaign strategies adopted by political parties during the 2023 Turkish General Elections within the framework of political communication and event management. It evaluates the theoretical structure of political communication, its historical development in Turkey, and the impact of campaign activities on voter behavior. The study focuses on digital media strategies, leadership performance, rhetorical framing, and political event organization. Document analysis, content analysis, and comparative methods were employed. Findings indicate that the 2023 elections represented a hybrid campaign era in which both digital platforms and large-scale political events played decisive roles in shaping voter perceptions.