Psikoterapist adaylarının terapötik ilişki süreçlerinin incelenmesi: Duygu düzenleme güçlükleri ve psikolojik esneklik
An investigation of the therapeutic relationship processes of psychotherapist trainees: The role of emotion regulation difficulties and psychological flexibility
- Tez No: 1018876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Psikoterapi sürecinde terapist ve danışan arasında kurulan terapötik ittifak, terapötik değişimin gerçekleşmesinde ve psikoterapi sürecinin başarıya ulaşmasında kritik bir yere sahiptir. Bu bağlamda, psikoterapist özelliklerinin terapötik ittifakla ilişkisinin araştırılması önemlidir. Bu tez çalışmasının amacı, psikoterapist adaylarının duygu düzenleme güçlüklerinin ve psikolojik esnekliklerinin terapötik ittifakı yordama gücünü incelemektir. Çalışmanın örneklemini klinik psikoloji yüksek lisans eğitimi süren ve eğitim kapsamında süpervizyon süreci devam eden 22-39 yaş arası 73 klinik psikoloji yüksek lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Terapötik İttifak Ölçeği Kısa Formu – Terapist Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği – Kısa Formu ve Psikolojik Esneklik Ölçeği uygulanmıştır. Korelasyon analizi bulguları terapötik ittifak ile duygu düzenleme güçlükleri (r = -.33, p < .01) ve psikolojik esneklik (r = .41, p < .01) arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Hiyerarşik regresyon analizi bulguları ilk adımda süpervizyon sayısının (β = .26, p = .03), ikinci adımda hem süpervizyon sayısının (β = .25, p = .02) hem de duygu düzenleme güçlüklerinin (β = -.31, p < .01) terapötik ittifakı anlamlı şekilde yordadığını göstermiştir. Üçüncü adımda modele psikolojik esnekliğin eklenmesiyle modelin açıklayıcılığı artmıştır (R2 = .260, ΔR² = .047, F(4, 66) = 5.80, p < .01). Nihai modelde yalnızca psikolojik esneklik terapötik ittifakı anlamlı şekilde yordamıştır (β = .27, p < .05). Süpervizyon sayısının (β = .21, p = .05) ve duygu düzenleme güçlüklerinin (β = -.16, p = .21) anlamlı yordayıcı etkisi kaybolmuştur. Elde edilen bulgular, alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the psychotherapy process, the therapeutic alliance established between the therapist and the client plays a critical role in achieving therapeutic change and ensuring the success of the psychotherapy process. In this context, it is important to investigate the relationship between psychotherapist characteristics and the therapeutic alliance. The aim of this thesis is to examine the predictive power of emotion regulation difficulties, and psychological flexibility of psychotherapist trainees on the therapeutic alliance. The sample of the study consists of 73 clinical psychology master's students aged 22-39 who are undergoing a master's program in clinical psychology and are continuing their supervision process within the scope of their education. Participants were administered a Demographic Information Form, the Working Alliance Inventory Short Form – Therapist Version (WAI-SF-T), The Difficulties in Emotion Regulation Scale – Brief Form (DERS-16), and the Psychological Flexibility Scale. Correlation analysis findings showed significant relationships between therapeutic alliance and emotion regulation difficulties (r = -.33, p < .01) and psychological flexibility (r = .41, p < .01). Hierarchical regression analysis findings showed that, in the first step, the number of supervisions (β = .26, p = .03) significantly predicted therapeutic alliance, and in the second step, both the number of supervisions (β = .25, p = .02) and emotion regulation difficulties (β = -.31, p < .01) significantly predicted therapeutic alliance. Adding psychological flexibility to the model in the third step increased its explanatory power (R2 = .260, ΔR² = .047, F(4, 66) = 5.80, p < .01). In the final model, only psychological flexibility significantly predicted therapeutic alliance (β = .27, p < .05). The significant predictive effects of supervision number (β = .21, p = .05) and emotion regulation difficulties (β = -.16, p = .21) disappeared. The findings were discussed within the framework of the literature.