Nöroiktisat ve tüketici davranışları: Kuramsal bir değerlendirme
Neuroeconomi̇cs and consumer behavi̇or: A theoreti̇cal evaluati̇on
- Tez No: 1018874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmanın amacı, nöroiktisat yaklaşımının tüketici davranışlarını anlama sürecine sağladığı katkıları incelemek ve ana akım iktisadın rasyonel birey varsayımını nöroiktisadın bakış açısıyla değerlendirmektir. Geleneksel iktisat teorileri, bireylerin fayda maksimizasyonu temelinde rasyonel kararlar aldığı varsayımına dayanırken; davranışsal iktisat ve nöroiktisat alanında yapılan çalışmalar, tüketici kararlarının duygular, bilişsel sınırlılıklar, motivasyon, risk algısı ve bilinçdışı süreçler gibi çok sayıda psikolojik ve nörolojik faktör tarafından şekillendiğini ortaya koymaktadır. Çalışmada öncelikle nöroiktisat kavramının teorik temelleri, tarihsel gelişimi ve literatürdeki yeri ele alınmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular ise, nöroiktisat yaklaşımının tüketici davranışlarını yalnızca ekonomik modellerle açıklamanın ötesine geçerek, bireylerin karar alma süreçlerini çok boyutlu ve bütüncül bir çerçevede ele aldığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the contributions of the neuroeconomics approach to the process of understanding consumer behavior and to evaluate the assumption of the rational individual in mainstream economics from the perspective of neuroeconomics. While traditional economic theories are based on the assumption that individuals make rational decisions on the basis of utility maximization, studies conducted in the fields of behavioral economics and neuroeconomics reveal that consumer decisions are shaped by numerous psychological and neurological factors such as emotions, cognitive limitations, motivation, risk perception, and unconscious processes. In the study, first the theoretical foundations of the concept of neuroeconomics, its historical development, and its place in the literature are discussed. The findings obtained in the study show that the neuroeconomics approach goes beyond explaining consumer behavior solely through economic models and addresses individuals' decision-making processes within a multidimensional and holistic framework