Hayat mecmuasındaki edebi metinlerin Latinizesi indeks
Latinization of literary texts in 'Hayat' periodical newspaper index
- Tez No: 101894
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ACEHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
1926 Yılında Mehmet Emin ERİŞİRGİL tarafindan yayın hayatına dahil edilen“Hayat”mecmuasında neşredilmiş edebi yazılan günümüz edebiyat dünyasına kazandırmak amacıyla hazırladığımız bu tez“Hayat”mecmuasmda edebi konulan ihtiva eden makalelerin latinize edilmiş metninden müteşekkildir. Cumhuriyet döneminde yayınlanan en önemli süreli yayınlardan olan“Hayat”, bir ilim, sanat ve felsefe dergisi olup gençliğin bilime ve sanata ilgisini arttırmak amacıyla yayımlanmıştır. Dergide dönemin belli başlı düşünce adamlarının, yazarlarının yanında genç edebiyatçıların ürünlerine de yer verilmiştir. Derginin çeşitli sayılan farklı kütüphanelerde bulunmaktadır. Bu kütüphaneler ve kayıt nu'lan ekte sunulmuştur.Bizim elimizdeki nüshalar ise Atatürk Kitaplığı nu: İ.H.Sevük 1245, TÖ-621/1-2' de kayıtlıdır.* Derginin 1927-1928 yıllarında yayınlanmış sayılarındaki toplam elli altı edebi makalenin ve yirmi üç şiirin latinize edilmesi sırasında, Ali Canip, Köprülü-zade Mehmet Fuat, Avni gibi eserleriyle edebiyat sahasında önemli bir yere sahip olmuş mümtaz şahsiyetlerin makalelerinin yer aldığı görülmüştür.Aynca Faruk Nafiz, Enis Behiç, Ömer Bedrettin, Ahmet Hamdı, Yaşar Nabi gibi ıstırabın neşesini neşenin ıstırabını duyan ve şiirlerinde bu duygulan en yüksek noktada okuyucularına ulaştıran şairlerimizin de şiirlerine yer verilmiştir. Derginin dil özellikleri dönemin etkisi altodadır. Özellikle Milli Edebiyat cereyanından sonra başlayan dilde sadeleşme her makalede kendini göstermektedir. Şiirler ise hece vezniyle yazılmıştır. Mecmuada yer alan makaleler muhteva açısından değerlendirildiğinde şöyle bir tasnif yapılabilir: Hayat kolleksiyonunun en çok nüshası bu kütüphanede bulunmaktadır. Diğer kütüphanelerdeki nüshalar genelde eksiktir. Ayrıca esas aldığımız nüshanın diğer bütün nüshalara göre daha mükemmel olduğu görülmüştür.VI Ahmet Haşim Necip Fazıl Enis Behiç Faruk Nafiz gibi yazar ve şairlerin yeni yayınlanmış eserleri hakkında örneklerle desteklenerek yapılan değerlendirmeler O dönemin lisanımızla ilgili önemli meseleleri ( Yeni harflerin kabulü, imlamız, yabana kelimelerin kullanımı ) ile ilgili düşüncelerin yer aldığı makaleler, Mersiye, rubai gibi nazım şekilleri ve türleri hakkında bilgi veren makaleler, Dünya edebiyatında yer edinmiş önemli şahsiyetler ve bunların bizim edebiyatımıza etkilerinin üzerinde durulduğu makaleler, Türk ve Dünya edebiyatmda edebi akımlar ve temsilcileri, bu akımların etkisi ile yazılmış eserleri tanıtıcı makaleler, Yeni yetişen şairlerin sözlerinin ve eserlerinin,aynca yeni ortaya çıkmış toplulukların ( Yedi Meşale) değerlendirildiği makaleler, Şiir, şair, sanat,edebiyat, şiirde içtimailik, ferdiyetçilik gibi edebiyat dünyasında sürekli tartışılan kavramlar üzerinde fikir beyanında bulunulan makaleler. Kısaca,“Hayat”mecmuası yayınlandığı 1926-1930 yıllan arsında Türk halkının ilim edebiyat ve felsefe sahalarında gelişmesinde etkili olmuş önemli bir yayın organıdır.
Özet (Çeviri)
thesis includes literary sııbjsidL swhich contain translation tests İîl“Hayat”periodical newspaper.liayat“ periodical newspaper had been published in 1926 by metanet Emin ERtŞtRGÎL. These literary texts had been prepareel to be useful for these days in literature world. ”Hayai“ periodical newspaper is_om of the__ most important periodical newspaper in science fine arts and philosophy in republic period of time. ”Hayaf periodical newspaper published to increase interest in science fine arts for young generation tn this periodical nesspaper new products of young_authors had been taken together with main ideational men in republic period of time. Yariaus numbers^of“Hayat”peridioeal newspaper have fisund in different Bhranes. these libraries and record numbers had been offered in additioneditions in our hands are registered number: İ.H.Sevük 1245 tö-621/1-2 in Atatürk's Bookcase* PoemsjwhiubJfeel pam'sjojL and joy's pain in highest poinL as Faruk NafizJSmsJBeMc. Ömer Bedrettin Ahmet Hamrit Yaşar >Jaht whn contact tn rgarfcrş and articles of authors who had got an important stuation in literature area as Ali Canip köprûlü-zade Mehmet Fuat avni while total sixty two literary articles had been translated in numbers which had been published in 1927-1928 of this periodical newspaper. Language featuresof“Hayaf periodical newspaper had been effected of republic of period of time.Especially after National Literature current which had began to be simplified in language had pointed out in ever article. Poems had been written with syllabic meter!. Articles in which this periodical newspaper as contents mhen they are evaluated can be calsssificated in this way. 1 Because the most numbers of these editioiy of ”Hayat collection“ are in this library. Editions in other libranes are lack in general Edition in bookcase of Atatürk isnotcc^Iete.Butu is mare regular than the others. M 1ÖKSEKÖİRETİBI KUBUlli PÇfiOTÂSfOK MENİZ)Vffl introduction texts- which, are^ supported- with, ocampler winch, are befog- made evaluations of as poets and writers Ahmet Haşim Necip Fazıl Enis BeMç Faruk Nafiz. Articles which are related with ideas and important affairs ( Acceptance of new Alphabet our spelling and use of forcing words). Articles which are given information about elegy quatrain verse figures and kinds. Articles which are affected from important personalities in world literature annd articles are told effects of our literature. Literary currents and representetives in Turkish, and world literature articles are written with effects of these currents Articles are evaluated of products and words of new generation poems more over groups which are new accured < Yedi Meşale). Articles hich are expressed on discussed concept idea expression in literature world like poem poetry fine art literature indiwalism and socialism in poem. Briefly ”Hayat" peridiocal newspaper is effected in science, literature and philosophy areas in development of turkish society between 1926-1930 during it is published