Trabzon hurmalarında kaolin uygulamasının morfolojik, fizyolojik ve pomolojik özelliklere ve modifiye atmosferde muhafazaya etkileri
Effects of kaolin application on persimmons on morphological, physiological and pomological characteristics and preservation in modified atmosphere
- Tez No: 1018965
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliğiyle birlikte artan sıcaklık ve ışınım şiddetinin Hatay-Dörtyol koşullarında MKÜ Harbiye, Jiro ve Fuyu Trabzon hurması çeşitlerinde oluşturduğu fizyolojik stres, güneş yanıklığı ve kalite kayıplarının azaltılmasında kaolin uygulamasının etkileri ile bu etkinin modifiye atmosferde paketleme (MAP) yapılan meyvelerin soğukta muhafaza performansına yansımaları araştırılmıştır. Bulgular, çalışma yıllarında yüksek sıcaklık ve düşük oransal nem koşullarının güneş yanıklığı açısından risk oluşturabilecek çevresel koşullar meydana getirdiğini göstermiştir. Kaolin uygulamasının fizyolojik özellikler üzerindeki etkisi çeşit, yıl ve dönem koşullarına göre değişmekle birlikte, en belirgin ve tutarlı etkisi tüm çeşitlerde yaprak ve meyve yüzey sıcaklığını düşürmesi olmuştur. Yaprak sıcaklığındaki ortalama azalma MKÜ Harbiye, Jiro ve Fuyu çeşitlerinde sırasıyla 2.29, 3.41 ve 3.52 °C; meyve yüzey sıcaklığındaki ortalama azalma ise sırasıyla 2.53, 2.80 ve 3.16 °C olarak belirlenmiştir. Buna paralel olarak, kaolin uygulaması güneş yanıklığına bağlı ürün ve kalite kayıplarını MKÜ Harbiye'de %64-72, Jiro'da %51-70 ve Fuyu'da %65-72 oranlarında azaltmış; ayrıca Akdeniz meyve sineğine bağlı kayıpları da düşürmüştür. Genel olarak, kaolin uygulamasının kalite sınıfını iyileştirerek pazarlanabilir meyve oranını artırdığı; diğer fizyolojik, pomolojik ve kalite özelliklerinde ise etkinin yıl ve çeşit koşullarına bağlı olarak çoğunlukla sınırlı veya değişken kaldığı, ancak belirgin bir olumsuzluğa yol açmadığı belirlenmiştir. Derim sonrası muhafaza açısından, Jiro ve Fuyu çeşitlerinde MAP uygulamasının, kaolinli veya kaolinsiz meyvelerde ağırlık kaybını azaltması, meyve eti sertliğini daha iyi koruması, fizyolojik bozulmaları sınırlandırması ve tat ile dış görünüş kalitesini daha uzun süre kabul edilebilir düzeyde tutması nedeniyle kalite korunumu açısından belirleyici olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, Jiro ve Fuyu çeşitlerinin 0 °C sıcaklık ve %90 oransal nemde MAP koşullarında, kaolinli veya kaolinsiz olarak, 120 gün süreyle kabul edilebilir kalite düzeyinde muhafaza edilebildiğini göstermiştir. Kaolinin muhafaza dönemindeki doğrudan etkisi çoğu parametrede sınırlı kalmakla birlikte, hasat öncesi dönemde güneş yanıklığını azaltarak meyvenin muhafazaya daha sağlıklı bir fizyolojik durumda girmesine dolaylı olarak katkı sağlayabileceği değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, kaolin uygulamasının Trabzon hurmasında özellikle yüksek sıcaklık ve ışınım koşullarında güneş yanıklığı, ürün kaybı ve kalite kaybını azaltmada; MAP uygulamasının ise derim sonrası kalite korunumu sürecinde etkili olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, kaolin ve MAP uygulamalarının birlikte ele alındığı bütüncül bir yaklaşımın, sürdürülebilir ve yüksek kaliteli Trabzon hurması üretimine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of kaolin application on reducing physiological stress, sunburn injury, and quality losses caused by increasing temperature and solar radiation under climate change conditions in the MKÜ Harbiye, Jiro, and Fuyu persimmon cultivars grown under Hatay-Dörtyol ecological conditions, and to evaluate the reflection of this effect on the cold storage performance of fruits packaged in modified atmosphere packaging (MAP). The findings indicated that, during the study years, periods characterized by high temperature and low relative humidity created environmental conditions that could increase the risk of sunburn occurrence. The effects of kaolin application on physiological characteristics varied according to cultivar, year, and measurement period; however, its most pronounced and consistent effect was the reduction of leaf and fruit surface temperatures in all cultivars. The average reduction in leaf temperature was 2.29, 3.41, and 3.52 °C in MKÜ Harbiye, Jiro, and Fuyu, respectively, while the average reduction in fruit surface temperature was 2.53, 2.80, and 3.16 °C, respectively. In parallel with this effect, kaolin application reduced sunburn-related yield and quality losses by 64–72% in MKÜ Harbiye, 51–70% in Jiro, and 65–72% in Fuyu, and also decreased losses associated with Mediterranean fruit fly damage. In general, kaolin application improved fruit quality class and increased the proportion of marketable fruit, whereas its effects on other physiological, pomological, and quality traits were mostly limited or variable depending on cultivar and year, without causing any marked adverse effect. In terms of postharvest storage, MAP was found to be decisive for quality preservation in Jiro and Fuyu cultivars. Under MAP conditions, weight loss was reduced, flesh firmness was better maintained, physiological disorders were limited, and taste and external appearance were preserved at acceptable levels for a longer period in both kaolin-treated and untreated fruits. The results showed that Jiro and Fuyu fruits could be stored under MAP conditions at 0 °C and 90% relative humidity for up to 120 days while maintaining acceptable quality. Although the direct effect of kaolin during storage was limited for most parameters, it was considered that kaolin could make an indirect contribution to postharvest performance by reducing sunburn before harvest and enabling the fruit to enter storage in a physiologically healthier condition. In conclusion, kaolin application was found to be effective in reducing sunburn, yield loss, and quality deterioration in persimmon, particularly under conditions of high temperature and intense solar radiation, whereas MAP was effective in maintaining postharvest quality. These findings indicate that the combined consideration of kaolin application and MAP may contribute to sustainable and high-quality persimmon production under climate change conditions.