2023 Cumhurbaşkanlığı Genel Seçimlerinin ulusal basında sunumunun çerçevelenmesi
Framing the presentation of the 2023 Presidential General Elections in the national press
- Tez No: 1018966
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NİSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına denk gelen 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri hem Türkiye'nin gündemi açısından hem Türkiye'nin siyasi tarihi açısından önemli görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 yıllık siyasi tarihinin en uzun iktidarı olan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve partinin Genel Başkanı ve aynı zamanda Cumhur İttifakı'nın ortak adayı olan Recep Tayyip Erdoğan ilk defa ilk turda yeterli oy oranına ulaşamadığı için Cumhurbaşkanı seçilememiş ve seçimler ikinci tura kalmıştır. İkinci turda ise Recep Tayyip Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı olmuştur. Fakat geçen dönemlerdeki seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her zaman seçimleri ilk turda kazanması bu seçimde gerçekleşmemiş ve rakibi Millet İttifakı'nın ortak adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile başa baş geçen bir seçimde yarışmak durumunda kalmıştır. Muhalefetin başında bulunan Cumhuriyet Halk Partisi ve partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise hem Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısında geçen dönemlerdeki seçimlerden aldınan mağlubiyetlerin aksine bu seçimleri ikinci tura taşıyabilmiştir. Siyasette değişen dengeler sayesinde bu seçimler bir ilke neden olmuştur. Bu durumdan hareketle çalışmanın amacı 2023 yılında iki tur halinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ulusal basında nasıl ve ne kadar sunulduğunu irdelemektir. Çalışmada söz konusu gazetelerin 01-31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki bir aylık süreçteki birinci sayfaları içerik analizi ve haber çerçeveleme yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma kapsamında Sabah, Yeni Akit, Yeni Çağ, Cumhuriyet, Sözcü, Evrensel, Karar, Milliyet ve Hürriyet gazeteleri analiz için tercih edilmiştir. Analiz için seçilen gazetelerin tercihinde yayın çizgileri ve ideolojileri belirleyici olmuştur. Bu çerçevede gazeteler kendi siyasi ve politik görüşleri doğrultusunda haberleri aktardığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 2023 Presidential elections, which coincide with the centennial of the Republic of Turkey, are considered significant both in terms of Türkiye's agenda and political history. Recep Tayyip Erdoğan, the Justice and Development Party, the party's longest serving party in the Republic of Turkey's 100 year political history and its leader and joint candidate of the People's Alliance, failed to secure the necessary votes in the first round for the first time, failing to be elected President. The elections were then forced to go to a second round. In the second round, Recep Tayyip Erdoğan was reelected President. However, unlike in previous elections President Recep Tayyip Erdoğan was not able to win in the first round this time and was forced into a neck and neck race against his rival, Kemal Kılıçdaroğlu, the joint candidate of the Nation Alliance and leader of the Republican People's Party. While The Republican People's Party, which is led by the opposition, and the party's Chairman Kemal Kılıçdaroğlu have been able to carry this election to a second round, unlike the defeats suffered in the previous elections, both against the Justice and Development Party and President Recep Tayyip Erdoğan. These elections, thanks to the shifting political balances, marked a first. Based on this, the aim of this study is to examine how and to what extent the 2023 Presidential elections, which took place in two rounds, were covered in the national press. The study examined the first pages of the newspapers in question for a one month period between May 1 and 31, 2023, using content analysis and news framing methods. Sabah, Yeni Akit, Yeni Çağ, Cumhuriyet, Sözcü, Evrensel, Karar, Milliyet and Hürriyet newspapers were selected for analysis. The newspapers chosen for analysis were determined by their editorial style and ideology. In this context, it has been determined that newspapers report news in line with their own political views.