Uluslararası ticaret yapan firmalarda iklim değişikliği farkındalığının yeşil ekonomi adaptasyonuna etkileri: Konya sanayisi örneği
The effects of climate change awareness on green economy adaptation in internationally trading firms: The case of Konya industry
  1. Tez No: 1018994
  2. Yazar: BEYZA NUR ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Finance, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, uluslararası ticaret yapan işletmelerde iklim değişikliği farkındalığının yeşil ekonomi adaptasyonu üzerindeki etkisi Konya sanayisi örneği kapsamında incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, işletmelerin iklim değişikliği konusundaki farkındalık düzeylerinin yeşil ekonomi uygulamalarına uyum süreçleri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sürecinde 260 katılımcıdan veri toplanmış, yapılan incelemeler sonucunda 4 anket analiz dışı bırakılmış ve analizler 256 geçerli anket üzerinden gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, işletmelerin iklim değişikliği konusunda yüksek düzeyde farkındalığa sahip olduklarını ve bu farkındalığın yeşil ekonomi adaptasyonunu olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. İşletmelerin sürdürülebilir kalkınma, çevresel duyarlılık ve kaynak verimliliği konularına önem verdikleri belirlenirken; yüksek maliyetler, teşvik yetersizliği ve uygulama süreçlerinin zorluğu gibi unsurların yeşil dönüşüm sürecinde önemli engeller oluşturduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma sonucunda iklim değişikliği farkındalığı ile yeşil ekonomi adaptasyonu arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, işletmelerin sürdürülebilirlik süreçlerinin desteklenmesi, çevre odaklı teşvik mekanizmalarının geliştirilmesi ve yeşil ekonomi uygulamalarının yaygınlaştırılmasının önem taşıdığı değerlendirilmiştir. Araştırmanın, işletmelerin yeşil dönüşüm süreçlerine ilişkin mevcut durumlarının anlaşılmasına katkı sağlaması ve literatüre yol gösterici bulgular sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of climate change awareness on green economy adaptation in firms engaged in international trade, with a focus on the case of Konya industry. The primary aim of the research is to determine the impact of firms' climate change awareness levels on their adaptation to green economy practices. A quantitative research method was adopted, and survey technique was used as the data collection tool. Data were collected from 260 participants, and after the exclusion of 4 questionnaires due to inconsistent responses, the analyses were conducted based on 256 valid questionnaires. The collected data were analyzed using the SPSS statistical software package. The findings indicate that the firms have a high level of climate change awareness and that this awareness positively affects their adaptation to the green economy. While the firms attach importance to sustainable development, environmental awareness, and resource efficiency, factors such as high costs, insufficient government incentives, and difficulties in the implementation process were identified as significant barriers to the green transition. Furthermore, a positive and statistically significant relationship was found between climate change awareness and green economy adaptation. Based on the findings, it is concluded that supporting corporate sustainability processes, improving environmentally oriented incentive mechanisms, and promoting green economy practices are of great importance. The study is expected to contribute to a better understanding of the current status of firms' green transition processes and to provide guiding findings for the existing literature.