H3k27me3 modifikasyonunun normal hücrelerde mitoz boyunca tazemetostat aracılı inhibisyon profilinin incelenmesi
Investigation of tazemetostat-mediated inhibition profile of h3k27me3 modification throughout mitosis in normal cells
- Tez No: 1019012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÇELİK UZUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Tazemetostat; klinik çalışmalarda etkinliği gösterilmiş, FDA onayı almış ve özellikle H3K27me3 modifikasyonunun anormal seviyelerde bulunduğu epiteloid sarkom ve folliküler lenfoma gibi çeşitli kanser türlerinde tedavi amacıyla kullanılan bir EZH2 (Enhancer of Zeste Homolog 2) inhibitörüdür. Bu çalışmada, Tazemetostat aracılı H3K27me3 inhibisyon profilinin yaşlanma sürecindeki sağlıklı memeli hücrelerinde (in vitro) ve Galleria mellonella model organizmasında (in vivo) değişimi araştırılmıştır. Literatürde EZH2 inhibitörleri çoğunlukla kanser hücreleri üzerinde çalışılmış olup sağlıklı hücreler üzerindeki etkileri yeterince araştırılmamıştır. Bu nedenle sağlıklı hücre modelleri üzerinde gerçekleştirilen analizler, Tazemetostatın epigenetik etkilerinin seçiciliğinin değerlendirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu tez çalışması, Tazemetostatın sağlıklı hücrelerde ve Galleria mellonella modelinde H3K27me3 düzeylerini etkileyerek epigenetik düzen üzerinde belirgin değişiklikler oluşturduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, EZH2 inhibisyonunun etkilerinin yalnızca doz bağımlı olmadığını; hücre tipi, yaşlanma durumu ile de yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca Galleria mellonella modelinde gözlenen benzer epigenetik yanıtlar, bu organizmanın gelecekte epigenetik ilaç çalışmalarında yardımcı deneysel model olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Tazemetostat is an EZH2 (Enhancer of Zeste Homolog 2) inhibitor that has demonstrated efficacy in clinical studies, received FDA approval, and is used for the treatment of various cancer types, particularly epithelioid sarcoma and follicular lymphoma, in which abnormal levels of the H3K27me3 modification are observed. In this study, the changes in the H3K27me3 inhibition profile mediated by Tazemetostat during aging were investigated in healthy mammalian cells (in vitro) and in the Galleria mellonella model organism (in vivo). In the literature, EZH2 inhibitors have mainly been studied in cancer cells, whereas their effects on healthy cells have not been sufficiently investigated. Therefore, analyses performed on healthy cell models are important for evaluating the selectivity of the epigenetic effects of Tazemetostat. This thesis study demonstrates that Tazemetostat induces significant changes in epigenetic regulation by affecting H3K27me3 levels in healthy cells and in the Galleria mellonella model. The findings reveal that the effects of EZH2 inhibition are not solely dose-dependent, but are also closely associated with cell type and aging status. Furthermore, similar epigenetic responses observed in the Galleria mellonella model suggest its potential use in future epigenetic drug studies.