Yapay döllenme sonucu doğan çocukların anne yönünden soybağının belirlenmesi
Determination of maternal paternity of children born as a result of artificial insemination
- Tez No: 1019035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEŞİR ACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada yapay döllenme yöntemlerinin hukukumuzdaki yeri, mevcut soybağı hükmüne etkileri ve anne yönünden soybağının belirlenmesine ilişkin temel sorunlar incelenmiştir. Yapay döllenme tekniklerinin gelişmesiyle birlikte genetik bağ, doğum ve gönüllü annelik arasındaki ilişkinin karmaşık hale gelmesi, mevcut soybağı kurallarının bazı durumlarda yetersiz kalmasına ve hukuki ihtilafların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çalışma kapsamında soybağı kavramı ve soybağı çeşitleri ele alınmış yapay döllenme kavramı ve yapay döllenme yöntemleri incelenmiştir. Anne yönünden soybağı, yumurta bağışı, embriyo nakli ve taşıyıcı annelik uygulamaları bakımından değerlendirilmiştir. Özellikle, heterolog yapay döllenme yöntemleri ve taşıyıcı annelik hakkındaki yasaklara rağmen yurt dışında gerçekleşen uygulamaların Türkiye'deki etkisinin çocuğun anne yönünden soybağında karmaşıklara neden olduğu tespit edilmiştir. Çalışma, anne yönünden soybağı hakkındaki mevcut düzenlemelerin yapay döllenme ile doğan çocukların soybağı bakımından ne kadar yeterli olduğunu sorgulamaktadır. Çalışma ayrıca gelecekte yapılabilecek düzenlemelere ilişkin mütevazı bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of artificial insemination methods in our legal system, their impact on current filiation provisions, and the fundamental issues regarding the establishment of maternal paternity are examined. With the advancement of artificial insemination techniques, the relationship between genetic ties, birth, and intended motherhood has become increasingly complex, leading to situations where existing rules on parentage prove insufficient and giving rise to legal disputes. Within the scope of this study, the concept of paternity and its various forms were addressed, and the concepts of artificial insemination and artificial insemination methods were examined. Maternal lineage has been evaluated in terms of egg donation, embryo transfer, and surrogacy practices. Notably, it has been determined that despite the legal prohibitions on heterologous artificial insemination methods and surrogacy, the impact of such practices conducted abroad and their effect in Türkiye has also given rise to complexities into the maternal lineage of the child. This study questions the adequacy of current regulations regarding maternal paternity for children born through artificial insemination. It also the study aims to offer a modest contribution to prospective legal regulations.