Azerbaycan'ın Rusya ve İsrail ile ikili askeri ilişkileri: Karşılaştırmalı bir analiz
A comparative analysis of Azerbaijan's bilateral military relations with Russia and Israel
  1. Tez No: 1019046
  2. Yazar: SHAHSANAM RAMAZANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİRHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Azerbaycan, bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından itibaren değişen bölgesel güvenlik ortamı içerisinde çok yönlü bir dış politika ve güvenlik stratejisi izlemeye başlamıştır. Özellikle Karabağ sorunu, Güney Kafkasya'daki güç dengeleri ve bölgesel rekabet, Azerbaycan'ın savunma ve güvenlik politikalarının şekillenmesinde belirleyici rol oynamıştır. Bu süreçte Bakü yönetimi, farklı jeopolitik konumlara ve stratejik önceliklere sahip devletlerle askerî ilişkiler geliştirerek güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya ve uluslararası sistemdeki hareket alanını genişletmeye çalışmıştır. Rusya ve İsrail, Azerbaycan'ın bu doğrultuda en yoğun askerî iş birliği geliştirdiği aktörler arasında yer almıştır. Bu çalışma, Azerbaycan'ın Rusya ve İsrail ile geliştirdiği askerî iş birliklerini karşılaştırmalı bir bakış açısıyla incelemektedir. Araştırmada iki ülke ile geliştirilen askerî ilişkilerin tarihsel gelişimi, iş birliği alanları, Karabağ sorununun ilişkiler üzerindeki etkileri ve Azerbaycan'ın izlediği denge siyaseti ele alınmıştır. Çalışma 1991 yılında Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasından 2020 yılında gerçekleşen İkinci Karabağ Savaşı'na kadar olan dönemi kapsamaktadır. Bununla birlikte araştırma, Azerbaycan'ın diğer askerî ortaklarını kapsam dışında bırakarak Rusya ve İsrail ile geliştirilen askerî ilişkilerle sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since gaining its independence in 1991, Azerbaijan has pursued a multidimensional foreign and security policy within a changing regional security environment. The Nagorno-Karabakh conflict, shifting power balances in the South Caucasus, and regional rivalries have played a decisive role in shaping Azerbaijan's defense and security policies. In this process, the Azerbaijani government has sought to meet its security needs and expand its room for maneuver in the international system by developing military relations with states possessing different geopolitical positions and strategic priorities. Among these states, Russia and Israel have emerged as two of Azerbaijan's most significant military partners. This study examines Azerbaijan's military cooperation with Russia and Israel from a comparative perspective. The research focuses on the historical development of these military relations, areas of cooperation, the impact of the Nagorno-Karabakh conflict on bilateral relations, and Azerbaijan's balancing policy. The study covers the period from Azerbaijan's independence in 1991 to the Second Nagorno-Karabakh War in 2020. Furthermore, the research is limited to Azerbaijan's military relations with Russia and Israel, excluding its military cooperation with other international actors.