İkinci basamak bir devlet hastanesi pediatri polikliniğine müracaat eden 6 yaş altı çocuklara yapılan özel aşı tipleri ve özel aşı yaptırma durumlarının belirlenmesi
Determination of the types of non-routine vaccines administered to children under six years of age presenting to the pediatric outpatient clinic of a secondary care state hospital and their non-routine vaccination status
- Tez No: 1019080
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ ÇATAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TÜKENMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 6 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynlerin özel aşılarla ilgili farkındalık düzeylerinin, çocuklarına özel aşı yaptırma durumlarının ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte bir araştırmadır. Evreni, Kars'ta bulunan ikinci basamak bir devlet hastanesinin pediatri polikliniğine başvuran 6 yaşından küçük çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Verilerin toplandığı hastanenin pediatri polikliniğine 2023 yılında, mükerrer başvurular çıkarıldığında 1808 kere altı yaşından küçük çocuk başvurusu olmuştur. Verilerin toplandığı 2024 yılında da benzer sayıda başvuru olacağı varsayılarak araştırma evreni 1808 olarak kabul edilmiştir. Örneklem ise 317 olarak hesaplanmıştır. Veriler, literatür taraması sonucu oluşturulan veri toplama formu ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak 11.11.2024-15.01.2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Çocuklara özel aşı yaptırma durumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesinde önce ki-kare analizi yapılmış, ki-kare analizinde anlamlı bulunan değişkenler lojistik regresyon analizine dâhil edilmiştir. Araştırmaya katılan ebeveynlerin %57,4'ünün özel aşıları bildiği, özel aşıları bilen ebeveynlerin %42,3'ünün çocuklarına en az bir doz özel aşı yaptırdığı görülmüştür. Özel aşı yaptırmama nedeni olarak bilgi eksikliğinin, ekonomik kaygıların, aşı tereddüdü/karşıtlığının ve özel aşıları gereksiz görmenin başı çektiği görülmüştür. Lojistik regresyon analizinde, çocukla ilgili konularda annenin daha çok söz sahibi olduğu ailelerde (OR=3,7), babanın eğitim süresi 9 yıl ve üzerinde olanlarda (OR=3,8), annenin 30 yaş ve üzerinde olduğu durumlarda (OR=2,1) ve annenin gelir getirici bir işte çalıştığı ailelerde (OR=2,1) çocuklara özel aşı yaptırma olasılığının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Özel aşıların ulusal aşı takvimine dâhil edilmesi ve ücretsiz uygulanmasının değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the level of awareness of parents with children under six years of age regarding non-routine vaccines, whether their children had received non-routine vaccines, and the factors associated with this behavior. The study was designed as a cross-sectional research. The study population consisted of parents of children under six years of age who presented to the pediatric outpatient clinic of a secondary care state hospital located in Kars. In 2023, after excluding repeated admissions, there were 1808 admissions of children under six years of age to the pediatric outpatient clinic of the hospital where the data were collected. It was considered that a similar number of admissions would occur in 2024, the year in which the data were collected. Therefore, the study population was determined as 1808, and the sample size was calculated as 317. Data were collected in November and December 2024 through face-to-face interviews using a data collection form developed based on a literature review. Factors associated with non-routine vaccination were first evaluated using chi-square tests, and variables found to be significant were subsequently included in a logistic regression model. It was found that 57.4% of the participating parents were aware of non-routine vaccines, and 42.3% of those who were aware had their children receive at least one dose of a non-routine vaccine. Lack of knowledge, economic concerns, vaccine hesitancy/opposition, and perceiving non-routine vaccines as unnecessary were identified as the main barriers to non-routine vaccination. Logistic regression analysis revealed that the likelihood of non-routine vaccination was higher among families in which mothers had a greater role in child-related decision-making (OR=3.7), fathers had an education duration of nine years or more (OR=3.8), mothers were aged 30 years or older (OR=2.1), and mothers were employed in an income-generating job (OR=2.1). The findings suggest that the inclusion of non-routine vaccines in the national immunization schedule and their provision free of charge should be considered.