Prospective teachers' views on using fairy tales in teaching English to young learners
Küçük yaştaki öğrencilere masallar yoluyla İngilizce öğretiminde aday öğretmelerin görüşleri
  1. Tez No: 1019085
  2. Yazar: DİLEK KÖKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Masallar, özellikle küçük yaş grupları için İngilizce dil öğretiminde etkili pedagojik araçlar olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Masallar, dil gelişimini, kültürel farkındalığı ve öğrenci katılımını desteklemektedir. Ancak literatürde, İngilizce öğretmen adaylarının masalları dil eğitimi için kullanmaya yönelik görüşleri ve hazır bulunuşluk düzeyleri büyük ölçüde ihmal edilmiştir. Bu çalışma, son sınıf İngilizce öğretmen adaylarının küçük yaş gruplarda masalların dil becerilerini geliştirmeye yönelik görüşlerini ve hazır bulunuşluklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, ilköğretim öğrencilerinin masallara maruz kalmasının dil gelimimin katkısının, öğretmen adayların dil öğretimine yönelik inançlarını, yaklaşımlarını ve öğretim uygulamalarına ilişkin algılarını nasıl şekillendirdiği de araştırılmaktadır. Araştırmada iki farklı ölçme aracı kullanılarak karma metot deseni kullanılmıştır. Veriler, üç farklı üniversiteden 114 altıncı dönem İngilizce öğretmen adayından yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların düşünme süreçlerini, sınıf içi stratejilerini ve masal temelli öğretime yönelik algılarını daha derinlemesine incelemek amacıyla 50 katılımcı ile yarı yapılandırılmış yazılı görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler betimsel istatistikler kullanılarak analiz edilmiş, görüşme verileri ise tematik olarak kodlanmıştır. Anket ve görüşme verilerinin birlikte kullanılması, katılımcıların görüşleri, öz yeterlik algıları ve eğitim ihtiyaçları hakkında daha kapsamlı bir anlayış sağlamıştır. Elde edilen bulgular, öğretmen adaylarının masalların İngilizce dil öğretiminde kullanımına yönelik olumlu görüşlere sahip olduklarını göstermektedir. Ayrıca, araştırma bulguları masalların. Öğretmen eğitimi programlarına entegre edilmesinin, öğretmen adaylarının bu konudaki pedagojik farkındalıklarını ve erken yaşta İngilizce öğretimine yönelik hazır bulunuşluklarını artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fairy tales are widely used as effective pedagogical tools in English language teaching, especially for young learners. They support language development, cultural knowledge and learner engagement. However, research has largely overlooked prospective English teachers' perceptions and readiness to use fairy tales in teaching. This study investigates senior pre-service English teachers' views, and preparedness to use fairy tales in teaching young learners. It also examines how exposure to fairy tales during teacher education shapes their beliefs, instructional intentions, and perceived professional competence. The study uses a mixed-methods design. Data were collected from 114 sixth-semester pre-service teachers across three universities using a structured questionnaire. Fifty participants were selected for semi-structured written interviews to explore their reasoning, classroom strategies, and perception of fairy-tale-based teaching. Quantitative data were analyzed using descriptive statics, while interview responses were thematically coded. Combining survey and interview data provided a comprehensive understanding of participants' views, self-efficacy, and training needs. The results show that prospective teachers have positive views on using fairy tales in language teaching. The findings suggest that importance of integrating fairy-based instruction into prospective teacher education to enhance pedagogical awareness and readiness for early English teaching.