Lipschitz operatörler durumunda bazı yaklaşım özellikleri
Some approximation properties in the case of lipschitz operators
  1. Tez No: 1019084
  2. Yazar: HAVVA AKCEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KETEN ÇOPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Banach uzaylarının bazı yaklaşım özelliklerinin Lipschitz operatörler vasıtasıyla incelendiği ve Lipschitz operatörler vasıtasıyla tanımlanan bazı yaklaşım özelliklerinin ele alındığı çalışmaları bir araya getiren derleme niteliğinde bir çalışmadır. Tez beş ana bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde, konuya ilişkin literatür taranarak çalışmanın amacı ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, tez boyunca kullanılacak ve çalışmanın kuramsal altyapısını oluşturan temel kavram ve bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, yaklaşım özelliklerinin lineer operatörler vasıtasıyla incelendiği literatürdeki bazı temel sonuçlar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise Lipschitz operatörlerle ilişkili yaklaşım özelliklerine dair literatürde yer alan temel sonuçlar ayrıntılı olarak incelenmiş ve ispatlarıyla birlikte sunulmuştur. Son bölümde, tez kapsamında elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve konuya ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a review study that brings together the existing literature on approximation properties of Banach spaces investigated through Lipschitz operators, as well as approximation properties defined by means of Lipschitz operators. The thesis consists of five main chapters. The first chapter presents a review of the relevant literature and states the aim of the study. The second chapter introduces the fundamental concepts and preliminary results that form the theoretical background of the thesis and will be used throughout the thesis. The third chapter reviews some fundamental results in the literature concerning approximation properties studied via linear operators. The fourth chapter provides a detailed presentation of the main results in the literature on approximation properties related to Lipschitz operators, together with their proofs. Finally, the fifth chapter discusses the main findings of the thesis and presents several suggestions for future research.