Suskunluk sarmalı bağlamında dijital aktivizm: Toplumsal hareketlerin Twitter'daki (X) etkileşim dinamikleri
Digital activism in the context of the spiral of silence: interaction dynamics of social movements on Twitter (x)
  1. Tez No: 1019087
  2. Yazar: TUNCAY AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALTİNCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, toplumsal hareketlerin dijital medyada nasıl yapılandığını, özellikle X (Twitter) platformu üzerinden nasıl görünürlük kazandığını ve kullanıcı etkileşimlerinin bu süreçte nasıl belirleyici bir rol oynadığını suskunluk sarmalı bağlamında incelemektedir. Geleneksel toplumsal hareketlerin sınıf temelli, kolektif kimlik odaklı ve hiyerarşik örgütlenmelerle şekillendiği bir dönemden ağ-toplumuna özgü, kimlikler arası esnekliğe sahip ve yatay ilişkilerle örülü yeni hareket biçimlerine geçiş, bu tez çalışmasının teorik çerçevesini oluşturmaktadır. Dijitalleşmenin, toplumsal mücadeleleri dönüştürmekle kalmayıp aynı zamanda eylemlilik biçimlerini yeniden tanımladığı bir çağda, sosyal medya platformlarının bu dönüşümdeki işlevi önemli bir inceleme alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmada suskunluk sarmalı kuramı, dijital aktivizm ve toplumsal hareketler kuramsal bir perspektifle ele alınıp karşılaştırmalı biçimde değerlendirilmiştir. Ardından dijital medya çağında toplumsal hareketlerin geçirdiği dönüşüm tartışılmış, Twitter'ın (X) teknik özellikleri, kullanıcı davranışları ve etkileşim biçimleri analiz edilmiştir. Özellikle hashtag (etiket) kullanımı, retweet, beğeni ve yorum gibi araçların, gündem oluşturma ve kitlesel farkındalık yaratmadaki rolleri örnek olaylar üzerinden açıklanmıştır. Ayrıca Trend Topic (TT) sisteminin kolektif eylemliliğe katkısı, sosyal medya katılımının siyasal mobilizasyon üzerindeki etkisiyle birlikte değerlendirilmiştir. Bu bağlamda tez, dijital medya ortamında gelişen yeni eylemlilik biçimlerinin, geleneksel hareketlerle olan süreklilik ve kopuş noktalarını ortaya koymakta olup dijital aktivizmin hem imkânlarını hem de sınırlılıklarını gözler önüne sermektedir. Türkiye'deki örnek hareketler üzerinden yapılan değerlendirmelerle birlikte, sosyal medyanın günümüz toplumsal hareketleri üzerindeki belirleyici rolü hem kuramsal hem de pratik yönleriyle kapsamlı biçimde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how social movements are structured on digital media, particularly how they gain visibility through the X (Twitter) platform, and how user interactions play a decisive role in this process within the context of the spiral of silence. The theoretical framework of the research is built upon the transition from traditional, class-based, hierarchically organized movements toward new forms of collective action characterized by flexible identities and horizontal networks within the context of network society. In an era where digitalization not only transforms social struggles but also redefines modes of activism, the function of social media platforms becomes a vital field of inquiry. The study examines the spiral of silence theory, digital activism, and social movements from a theoretical perspective and evaluates them comparatively. It then discusses the transformation of social movements in the age of digital media and analyzes Twitter's (X) technical features, user behaviors, and interaction patterns. Specifically, the roles of tools such as hashtag usage, retweets, likes, and comments in agenda setting and creating mass awareness are explained through case studies. Furthermore, the contribution of the Trend Topic (TT) system to collective action is evaluated alongside the impact of social media participation on political mobilization. In this context, the thesis aims to uncover both the continuities and ruptures between traditional and digital-era social movements. By drawing on case studies from Turkey, it offers a comprehensive discussion of the theoretical and practical implications of social media's influence on contemporary activism.