Osmanlı döneminde antakya ve çevresindeki gayrimüslim eğitim kurumları
Non-muslim educational institutions in antakya and its surroundings during the Ottoman period
  1. Tez No: 1019101
  2. Yazar: SEREN SAHİLLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL IŞIK BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti, farklı etnik ve dini unsurları bünyesinde barındıran çok uluslu bir toplumsal yapıya sahipti. Bu çeşitlilik, eğitim alanına da yansımış ve farklı inanç grupları kendi kimliklerini koruyabilmek amacıyla eğitim faaliyetlerine önem vermiştir. Osmanlı yönetimi, bu doğrultuda gayrimüslim topluluklara belirli ölçülerde eğitim özgürlüğü tanımıştır. Tanzimat ve Islahat Fermanlarıyla birlikte bu serbestlik daha da genişlemiş, gayrimüslim okulların yaygınlaşmasının yanı sıra Avrupalı devletlerin Osmanlı topraklarındaki etkinliği artmıştır. Batılı devletler, bir yandan mevcut gayrimüslim okulları desteklemiş, diğer yandan kendi eğitim kurumlarını kurarak Osmanlı topraklarında kendi nüfuz alanlarını oluşturmaya yönelmişlerdir. Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nin son döneminde hız kazanan söz konusu faaliyetleri Antakya ve çevresi özelinde ele almayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada 19. yüzyılın ikinci yarısından I. Dünya Savaşı'na kadar olan süreçte, özellikle gayrimüslim cemaatlere ait okullar ile Batılı devletler tarafından açılan eğitim kurumlarının yapısı, işleyişi ve bölgedeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, gayrimüslim ve yabancı okulların yalnızca eğitim alanında faaliyet göstermediğini, aynı zamanda kültürel, dini ve siyasal alanlarda da etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu kurumların özellikle misyonerlik faaliyetleri aracılığıyla yerel toplumsal yapıyı dönüştürdüğü görülmektedir. Ayrıca Osmanlı Devleti'nin söz konusu okulları denetim altına alma çabaları, uygulanan yasal düzenlemeler ve bu düzenlemelerin taşradaki yansımaları ele alınmıştır. Böylece Antakya örneği üzerinden gayrimüslim ve yabancı okulların Osmanlı eğitim sistemi içindeki yeri ve etkisi bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire had a multi-ethnic and multi-religious social structure, encompassing various ethnic and religious groups. This diversity was reflected in the field of education, as different faith communities placed significant importance on education in order to preserve their identities. In this context, the Ottoman administration granted certain levels of educational autonomy to non-Muslim communities. With the Tanzimat and Islahat Edicts, this freedom was further expanded, leading to the proliferation of non-Muslim schools, while at the same time increasing the influence of European powers in the Ottoman territories. Western states, on the one hand, supported existing non-Muslim schools and, on the other hand, established their own educational institutions to create spheres of influence within the Ottoman lands. This study aims to examine these activities, which gained momentum during the late period of the Ottoman Empire, specifically in the region of Antakya and its surroundings. The research focuses on the structure, functioning, and impact of schools belonging to non-Muslim communities and educational institutions established by Western states during the period between the second half of the 19th century and World War I. The findings reveal that foreign and minority schools did not limit their activities to the field of education alone; they also had significant effects in cultural, religious, and political realms. These institutions, particularly through missionary activities, played a role in transforming the local social structure. Furthermore, the efforts of the Ottoman Empire to supervise these schools, the legal regulations implemented, and their reflections in the provinces are examined. In this way, through the example of Antakya, the position and impact of Non-Muslim and foreign schools within the Ottoman educational system are evaluated with a holistic approach.