Dönüşümsel öğrenme kuramı ile gerçekleştirilen matematik öğretiminin yedinci sınıf öğrencilerinin başarılarına ve düşünme becerilerine etkisi
The effect of mathematics instruction based on transformative learni̇ng theory on seventh-grade students' achievement and thinking skills
  1. Tez No: 1019100
  2. Yazar: EDA AYGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SEZGİN MEMNUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, dönüşümsel öğrenme kuramına dayalı olarak yapılandırılan matematik öğretiminin, ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ile eleştirel, yansıtıcı düşünme ve öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, nicel ve nitel veri toplama süreçlerinin birlikte yürütüldüğü“açıklayıcı sıralı karma desen”modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel aşaması, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde Eskişehir ilinde bir ortaokulda öğrenim gören toplam 33 yedinci sınıf öğrencisi (deney ve kontrol grupları) ile yürütülmüştür. Altı hafta süren uygulama boyunca deney grubunda dönüşümsel öğrenme yaklaşımı uygulanırken, kontrol grubunda mevcut müfredat programına devam edilmiştir. Veri toplama aracı olarak akademik başarı testi, eleştirel düşünme ölçeği, yansıtıcı düşünme becerisine yönelik ölçek, öz düzenleme ölçeği ve biliş üstü testi kullanılmıştır. Nicel bulgular, deney grubundaki öğrencilerin akademik başarılarında ve hedef alınan düşünme becerilerinde kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle yansıtıcı düşünme becerisi üzerinde dönüşümsel öğrenme uygulamalarının oldukça yüksek bir etki büyüklüğüne sahip olduğu saptanmıştır. Araştırmanın nitel aşamasında ise öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler analiz edilmiştir. Nitel bulgular, öğrencilerin matematiğe karşı olan kaygılarının azaldığını, öz-yeterlik inançlarının güçlendiğini ve öğrenme süreçlerini daha aktif bir şekilde sorgulamaya başladıklarını göstermiştir. Katılımcılar, ders içi projeler ve etkileşim odaklı etkinliklerin matematik dersine olan bakış açılarını olumlu yönde dönüştürdüğünü ve bu değişimin diğer derslerine de yansıdığını ifade etmişlerdir. Sonuç olarak bu çalışma, dönüşümsel öğrenme kuramının ortaokul matematik eğitiminde uygulanabilir ve etkili bir model olduğu söylenebilir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, matematik öğretmenlerinin sınıf içi uygulamalarında öğrencilerin biliş üstü ve duyuşsal gelişimlerini desteklemek adına dönüşümsel öğrenme stratejilerinden yararlanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of mathematics instruction based on transformative learning theory on seventh-grade students' academic achievement, critical thinking, reflective thinking, and self-regulation skills. Designed as an explanatory sequential mixed-methods research, the study was conducted with 33 seventh-grade students (experimental and control groups) at a middle school in Eskişehir during the second semester of the 2023–2024 academic year. During the six-week intervention, the experimental group received transformative learning-based instruction, while the control group followed the existing curriculum. Data were collected via an academic achievement test, scales for critical thinking, reflective thinking, and self-regulation, and a metacognitive test. Quantitative findings revealed statistically significant increases in the experimental group's academic achievement and targeted thinking skills compared to the control group, demonstrating a remarkably large effect size particularly on reflective thinking. Subsequently, the qualitative phase analysed semi-structured interviews. These findings showed that students' mathematics anxiety decreased, their self-efficacy beliefs strengthened, and they questioned their learning processes more actively. Participants noted that in-class projects and interaction-oriented activities positively transformed their perspectives on mathematics, a shift that also extended to other courses. Conclusively, this study demonstrates that transformative learning theory is an applicable and effective model in middle school mathematics education. Based on these results, mathematics teachers are recommended to utilize transformative learning strategies in classroom practices to support students' metacognitive and affective development.