Kurumsal ve bireysel faktörlerin insan kaynakları analitiği olgunluğuna etkisi: Tekirdağ örneği
The impact of organizational and individual factors on human resources analytics maturity: A case study of Tekirdağ
- Tez No: 1019124
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzün yoğun rekabet ortamında İnsan Kaynakları (İK) departmanları, geleneksel rollerinden sıyrılarak veriye dayalı stratejik iş ortaklarına dönüşmektedir. Bu dönüşümün merkezinde yer alan İK analitiği, veriyi kurumsal değere dönüştürme potansiyeli taşımaktadır. Bu çalışma, Tekirdağ bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerin İK analitiği olgunluk düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin kurumsal/bireysel değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nicel araştırma deseninde kurgulanmış; veri toplama aracı olarak Özkanlı ve Gök (2022) tarafından geliştirilen“İnsan Kaynakları Analitiği Olgunluğu Ölçeği”kullanılmıştır. Tekirdağ bölgesindeki İK profesyonellerinden elde edilen veriler; frekans, güvenirlik, t-testi ve ANOVA analizleri ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, bölgedeki işletmelerin genel İK analitiği olgunluğunun orta seviyenin üzerinde olduğunu, ancak henüz yordayıcı (predictive) analiz aşamasına tam olarak geçilemediğini göstermiştir. Analiz sonuçlarına göre; yabancı sermaye payı, çalışan sayısı ve özel İK yazılımı kullanımı olan işletmelerin analitik olgunluk düzeyleri anlamlı derecede yüksektir. Bireysel düzeyde ise unvan, eğitim ve tecrübe süresi arttıkça olgunluk algısının yükseldiği saptanmıştır. Sonuç olarak; İK analitiğinin sadece teknolojik bir altyapı değil, stratejik bir vizyon ve veri okuryazarlığı ile desteklenmesi gereken kurumsal bir kültür meselesi olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışma, bölgesel düzeydeki analitik kapasiteyi ortaya koyarak yöneticilere dijital dönüşüm süreçlerinde yol gösterici bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's intense competitive environment, Human Resources (HR) departments are evolving from traditional administrative roles into data-driven strategic business partners. At the center of this transformation lies HR analytics, which holds the potential to convert data into organizational value. This study was conducted to determine the HR analytics maturity levels of enterprises operating in the Tekirdağ region and to examine whether these levels vary according to organizational and individual variables. The research was designed using a quantitative research method, and the“Human Resources Analytics Maturity Scale,”developed by Özkanlı and Gök (2022), was used as the data collection tool. Data obtained from HR professionals in the Tekirdağ region were analyzed using frequency, reliability, t-test, and ANOVA analyses. The research findings indicated that the general HR analytics maturity of the enterprises in the region is above the medium level; however, the transition to the predictive analysis stage has not yet been fully achieved. According to the analysis results, the maturity levels of enterprises with foreign capital shares, a high number of employees, and those using specialized HR software are significantly higher. At the individual level, it was found that the perception of maturity increases as titles, education, and experience duration increase. In conclusion, it is understood that HR analytics is not merely a technological infrastructure but a matter of corporate culture that must be supported by strategic vision and data literacy. This study provides guiding findings for managers in digital transformation processes by revealing the analytical capacity at the regional level.