Z Kuşağı'nın rekreatif faaliyetlere katılımının sosyal medya bağımlılığı ve iyi oluşa etkisi
The effect of Generation Z's participation in recreational activities on social media addiction and well-being
- Tez No: 1019140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU HIDIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Z Kuşağı'nın rekreatif faaliyetlere katılım düzeylerinin sosyal medya bağımlılığı ve iyi oluş üzerindeki etkiyi incelemektir. Dijitalleşmenin hızlanmasıyla, teknolojiyle büyüyen Z Kuşağı'nın serbest zaman tercihlerinde büyük değişiklikler meydana gelmiş; sosyal medya platformları bireylerin günlük yaşamlarında önemli bir yer edinmiştir. Bu durum, insanların fiziksel aktivitelerini azaltırken psikolojik ve sosyal sağlıkları açısından çeşitli riskler yaratmaktadır. Özellikle Z Kuşağı'nın sosyal medya platformlarını aşırı kullanması; fiziksel hareketsizlik, sosyal bağların zayıflaması ve iyi oluş durumu ile ilgili sorunları tetiklemektedir. Öte yandan, rekreatif faaliyetler, bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak yeniden canlanmalarına yardımcı olan önemli etkinlikler olarak görülmektedir. Araştırmada, rekreatif faaliyetlere katılım bağımsız bir değişken olarak ele alınmış, sosyal medya bağımlılığı ve iyi oluş durumları ise bağımlı değişkenler olarak analiz edilmiştir. Çalışma, Mersin ilinin Anamur ilçesinde yüksekokulda öğrenim gören Z Kuşağı öğrencileri ile sınırlıdır. 194 öğrenci üzerinde gerçekleştirilen araştırmada 97 kişilik kontrol grubuna herhangi bir rekreatif faaliyet uygulanmamıştır. Araştırmada 97 kişilik deney grubuna ise; tiyatro atölyesi, şiir dinletisi ve doğa yürüyüşü gibi eğlenceli rekreatif faaliyetler uygulanmıştır. Sosyal medya bağımlılığı, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği ile, bireylerin iyi oluş durumu ise EPOCH İyi Oluş Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın ana sorunu, Z Kuşağı bireylerinin artan sosyal medya kullanımı karşısında rekreatif faaliyetlerin dengeleyici etkisinin yeterince açıklanmamış olmasıdır. Bu nedenle çalışma, rekreatif faaliyetlerin sosyal medya bağımlılığını azaltmaya ve bireylerin iyi oluş düzeyleri üzerinde olumlu etkiler oluşturmaya yönelik tamamlayıcı rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma bulgularına göre, rekreatif faaliyetlere düzenli olarak katılan bireylerin sosyal medya bağımlılık seviyelerinin anlamlı biçimde daha düşük ve iyi oluş düzeylerinin ise anlamlı bir biçimde daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, fiziksel ve sosyal yönlü rekreasyon etkinliklerine katılmanın, Z Kuşağı bireylerin yaşamdan memnuniyet duymaları, sosyal uyum sağlamaları, stresle baş etme becerilerini geliştirmelerini ve iyi oluş düzeylerini arttırmalarını da desteklediği gözlenmiştir. Elde edilen bulguların, rekreasyon yönetimi alanyazınına teorik katkı sağlaması, gençlik politikalarının gelişimine yardımcı olması ve üniversitelerdeki rekreatif faaliyet programlarının düzenlenmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Generation Z's level of participation in recreational activities on social media addiction and well-being. With the acceleration of digitalization, significant changes have occurred in the leisure preferences of Generation Z, who have grown up with technology; social media platforms have gained an important place in individuals' daily lives. This situation has reduced people's physical activity levels while creating various risks for their psychological and social health. In particular, the excessive use of social media platforms by Generation Z triggers physical inactivity, the weakening of social bonds, and problems related to well-being. On the other hand, recreational activities are regarded as important practices that help individuals rejuvenate physically, mentally, and socially. In the study, participation in recreational activities was considered as an independent variable, while social media addiction and well-being were analyzed as dependent variables. The study was limited to Generation Z students studying at a vocational school in the Anamur district of Mersin Province. In the research conducted with 194 students, no recreational activity was applied to the control group consisting of 97 participants. However, enjoyable recreational activities such as a theatre workshop, poetry recital, and nature walk were implemented for the experimental group consisting of 97 participants. Social media addiction was assessed using the Social Media Addiction Scale, while individuals' well-being was evaluated using the EPOCH Well-Being Scale. The main problem of the study is that the balancing effect of recreational activities against the increasing use of social media among Generation Z individuals has not been sufficiently explained. Therefore, the study aims to reveal the complementary role of recreational activities in reducing social media addiction and generating positive effects on individuals' levels of well-being. According to the findings of the study, it was concluded that individuals who regularly participated in recreational activities had significantly lower levels of social media addiction and significantly higher levels of well-being. Furthermore, it was observed that participation in physical and socially oriented recreational activities supported Generation Z individuals in experiencing greater life satisfaction, achieving social adjustment, improving their ability to cope with stress, and enhancing their well-being levels. The findings obtained are expected to provide a theoretical contribution to the recreation management literature, assist in the development of youth policies, and contribute to the organization of recreational activity programs at universities.