İkili ilişkilerde güven ve ölüm anksiyetesi arasındaki ilişkide aidiyet duygusunun aracılık rolü
The mediating role of sense of belonging in the association between trust in relationships and death anxiety
- Tez No: 1019141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ikili ilişkilerde güvenin ölüm anksiyetesi üzerindeki yordayıcı etkisini ve aidiyet düzeyinin bu ilişkideki aracı rolünü incelemektir. Araştırmada ayrıca ölüm anksiyetesinin cinsiyet, yaş grubu, medeni durum ve eğitim durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da ele alınmıştır. Bu araştırma nicel bir çalışma olup ilişkisel tarama modeli kapsamında yordayıcı korelasyonel desende tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 18 yaş ve üzeri 243 kadın ve 89 erkek olmak üzere toplam 332 birey oluşturmaktadır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, İlişkilerde Güven Ölçeği, Abdel-Khalek Ölüm Anksiyetesi Ölçeği ve Genel Aidiyet Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma verileri %95 güven aralığında ve .05 anlamlılık düzeyi esas alınarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Analizlere başlanmadan önce veri setinin normallik varsayımlarını karşılayıp karşılamadığı incelenmiş; basıklık ve çarpıklık değerleri, aykırı değerler ve eksik veri durumları değerlendirilmiştir. Veri setinde çoklu bağlantı problemi bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla VIF, tolerans ve korelasyon değerleri incelenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Analizler SPSS 29.0 istatistik programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Hipotez modelinin sınanmasında M-Plus programından yararlanılmış; MLR tahmincisi ve 5.000 tekrarlı bootstrap yöntemi kullanılmıştır. Ölüm anksiyetesinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Bulgulara göre ilişkilerde güven ve güvenilirlik alt boyutlarının aidiyet düzeyini anlamlı biçimde yordadığı ve bu iki değişkenin birlikte aidiyet düzeyine ait varyansın %43'ünü açıkladığı saptanmıştır. Bununla birlikte ilişkilerde güven alt boyutlarının ölüm anksiyetesini doğrudan yordamadığı, aidiyet düzeyinin de ölüm anksiyetesi üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Bootstrap yöntemiyle hesaplanan dolaylı etkiler de anlamlı bulunmamış; aidiyet düzeyinin ilişkilerde güven ile ölüm anksiyetesi arasındaki ilişkiye aracılık etmediği saptanmıştır. Demografik değişkenler açısından incelendiğinde ölüm anksiyetesinin cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği ve kadınların ölüm anksiyetesi puanlarının erkeklere kıyasla anlamlı biçimde yüksek olduğu bulunmuştur. Yaş grubu, medeni durum ve eğitim durumu değişkenlerine göre ise ölüm anksiyetesi puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the predictive effect of trust in close relationships on death anxiety and the mediating role of sense of belonging in this relationship. The study also investigated whether death anxiety differs according to the demographic variables of gender, age group, marital status, and educational level. This study is a quantitative research designed within the relational survey model using a predictive correlational design. The sample consisted of 332 individuals aged 18 and older, including 243 females and 89 males. Data were collected through a Personal Information Form, the Trust in Relationships Scale, the Abdel-Khalek Death Anxiety Scale, and the General Belongingness Scale. The data were analyzed statistically at a 95% confidence interval with a significance level of .05. Prior to analyses, the extent to which the dataset met normality assumptions was examined; skewness and kurtosis values, outliers, and missing data were evaluated. To determine whether multicollinearity existed among variables, VIF, tolerance, and correlation values were examined. Pearson correlation analysis was conducted to explore the relationships among variables. Analyses were carried out using the SPSS 29.0 statistical software. The M-Plus program was used to test the hypothesized model, employing the MLR (robust maximum likelihood) estimator and a bootstrap resampling method with 5,000 iterations. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied to determine whether death anxiety differed according to demographic variables. Findings indicated that the trust subscale and the reliability subscale significantly predicted sense of belonging, with these two variables together accounting for 43% of the variance in sense of belonging. However, neither the trust subscales directly predicted death anxiety, nor did sense of belonging have a significant effect on death anxiety. The indirect effects calculated via bootstrap were also non-significant, indicating that sense of belonging did not mediate the relationship between trust in close relationships and death anxiety. With regard to demographic variables, death anxiety differed significantly by gender, with females reporting significantly higher death anxiety scores than males. No statistically significant differences in death anxiety scores were found according to age group, marital status or educational level.