İngiltere'de ırkçılık (1945-2000)
Racism in Britain (1945-2000)
- Tez No: 101921
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, Britanya'daki ırkçılık belli açılardan ele alınmıştır. Azınlıkların, renkleri ve kültürleri bağlamında, Britanya'da karşı karşıya kaldıkları ırkçı tutumlar ve bunların nasıl oluştuğu 1945'ten bu tarafa incelenerek gösterilmiştir. Bununla birlikte, gerek İşçi Partisi, gerekse Muhafazakar Parti hükümetlerinin, izledikleri göç politikaları ve uygulamaya koydukları ırkçı göç yasalarıyla, göç akışını nasıl engellemeye çalıştıkları da vurgulanmıştır. Britanya toplumunun sosyal yapısı incelendiğinde, toplumun farklı azınlık kümelerinden oluştuğu görülecektir. Bu çalışma, azınlıkların toplumun çok kültürlü yapısı içerisinde ırksal ayrımcılık temelinde, sosyo-ekonomik, kültürel ve politik araçlarla nasıl kontrol edildiğini de göstermektedir. Akademisyenler, soruna çeşitli açılardan yaklaşmakla birlikte, hepsi de resmi ırksal ayrımcılığın sürdüğü ve deneme mahiyetindeki öneri ve çözümlerin, ırkçı tutumların bertaraf edilmesi için sağlam bir zemin oluşturmadığı konusunda görüş birliği etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study is based on certain aspects of racism in Britain and has tried to show how the ethnic minorities have experienced racism on the grounds of their skin colour and different cultural backgrounds in British society since 1945. In addition to this, it is pointed out that both governments, Labour and Conservative, have followed racist immigration policies and put racist immigration acts into effect in order to curb the flow of immigration into Britain. When the social structure of British society is examined in general, it is seen that British society consists of different ethnic groups. This study shows that the ethnic minorities in Britain have been subjugated by socio-economic, cultural and political means, by introducing racial discriminatory policies in its multi-cultural structure. Many scholars have approached this problem from various aspects, but their unifying idea is that official racial discrimination continues and that tentative policy changes do not provide a solid-ground for entire racist social attitudes.