İngiltere'de göçmen öğrenciler için geliştirilen eğitim politikalarının incelenmesi
An investigation on the education policies developed for immigrant students in England
- Tez No: 590094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, İngiltere'deki göçmen çocukların ve onların ebeveynlerinin okulu ilk ziyaretlerinde karşılamanın nasıl gerçekleştiğini, okula başladıktan sonraki eğitim süreci ve okul aile iş birliğinin çocukların eğitimlerindeki yerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda İngiltere Eğitim ve Beceriler Bakanlığının (DfES) hazırlamış olduğu ulusal strateji raporları, eğitimin denetlenmesinden sorumlu olan Ofsted kurumuna bağlı müfettişlerin hazırlamış olduğu raporlar, İngilizce'yi ek bir dil olarak öğrenen çocukların başarılarını yükseltmeyi amaçlayan Bell Vakfı'nın önerdiği etkinlikler ve çalışmalar kullanılarak doküman analizi yapılmıştır. Çalışmada öncelikle İngiltere'ye göçün tarihçesi, İngiltere'nin eğitim sistemine değinilmiş sonrasında çalışmanın problem durumu belirlenmiştir. İngiltere'ye gelen göçmen öğrencilerin okul ortamında nasıl karşılandığı; göçmen öğrenciler okula başladıktan sonra öğrenciye yönelik hazırlanan uygulamalar, etkinlikler, örnek ders uygulamaları ve okul aile iş birliğini sağlamaya yönelik yapılanlara değinilmiştir. İngiltere'de göçmen çocukların topluma uyumlarının sağlanması ve eğitimlerine yönelik hazırlanan politikalar tarihi süreç içerisinde değişiklik göstermiştir. 1960 ve 1970'lerde politikalar göçmenlerin asimilasyonunu ve uyumunu amaçlarken, 1980'lerde çokkültürlü ve ırkçılık karşıtı politikalar biçimine bürünmüştür. 1990 ve 2000'lere gelindiğinde ise kaynaştırma fikri benimsenerek bu yönde politikalar hazırlanmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal how immigrant children and their parents are welcomed on their first visit to a school in England, the education process after the immigrant children start to school, and the activities commited to provide the cooperation between the family and school. In this respect, document analysis was conducted by using national strategy reports prepared by the Department for Education and Skills (DfES); reports prepared by the Ofsted's inspectors who are responsible for the supervision of the educational institutions; activities and studies proposed by The Bell Foundation Foundation, aimed at raising the achievements of children in learning English as an additional language. In the study, first it is mentioned the history of migration to England and England's education system then the problem situation of the study was determined. It is mentioned how immigrant students in England are welcomed in the school environment; which practices, activities and sample course practices are provided for immigrant students after the beginning of the school; the cooperation between the family and school. Education policies developed in England have been changed in the historical process. In 1960's and 1970's, the policies aim the assimilation and adaptation of immigrants, whereas in the 1980's they took form of multicultural and antiracist policies. By the 1990 and 2000 's, the idea of inclusion was adopted and the policies began to be prepared in this direction.