Çevre hakkı ve çevrenin korunması bağlamında madencilik faaliyetleri
Mining activities in the context of environmental rights and environmental protection
  1. Tez No: 1019216
  2. Yazar: AYKUT PURDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Madencilik faaliyetleri sürecin en başından sonuna kadar çevresel sonuçları olan faaliyetlerdir. Madencilik faaliyetinin çevresel etkileri, bu etkilere karşı çevrenin korunması ve çevre hakkının tesisi sorunlarını gündeme getirmektedir. Madencilik faaliyetinin çevresel etkilerine rağmen madencilik faaliyetinin öncelenmesine ilişkin bir yaklaşım benimsenmiştir. Madenciliğin ekonomik getiri potansiyeli ve madenciliğin doğasından kaynaklı hususlar, çevresel unsurlarla madencilik karşılaştığında madencilik faaliyetlerinin yapılmasını kolaylaştırmaya yönelik bir yaklaşıma sebebiyet vermiştir. Madencilikte ve çevrenin korunmasında kamu yararı bulunmaktadır. Bunlar arasındaki kamu yararları karşı karşıya geldiğinde bir dengeleme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu dengelemeyi yapacak olan idareler, kamu yararına karar verirken bir takdir yetkisinden yararlanır. Bu yetki kimi zaman bağlı yetki olarak gözükse de Türk hukukunda kural olarak geniş bir takdir yetkisi tanınmıştır. İdarenin madencilik faaliyetlerine izin vermeye yönelik takdir yetkisine yön veren ihtiyat, rehabilite edilebilirlik, verimlilik ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri gündeme gelmektedir. Türk hukukunda madencilik faaliyetlerinin niteliği tartışma konusu olmuş ve faaliyet ruhsata bağlanmıştır. Maden ruhsatı alınabilmesi için alınması zorunlu çevresel izinler bulunmaktadır. Çevresel etki değerlendirmesi süreci yanında özellikle ormanlarda, meralarda, tarım alanlarında, kültürel ve doğal varlıkların olduğu yerlerde, zeytinliklerde ve su havzalarında yapılacak madencilik faaliyetleri hukuk gündemini meşgul etmiştir.
Özet (Çeviri)
Mining activities are activities that have environmental consequences from start to finish. The environmental impacts of mining activities raise issues regarding the protection of the environment against these impacts and the establishment of environmental rights. Despite the environmental impacts of mining activities, an approach favoring mining activities has been adopted. The economic return potential of mining and issues arising from the nature of mining have led to an approach that facilitates mining activities when they come into conflict with environmental factors. There is public interest in both mining and environmental protection. When these public interests conflict, a need for balancing arises. The authorities responsible for this balancing exercise exercise discretionary power when deciding on the public interest. Although this power may sometimes appear to be a delegated power, Turkish law generally grants broad discretionary power. The principles of prudence, rehabilitability, efficiency, and sustainable development guide the administration's discretionary power to grant permits for mining activities. The nature of mining activities has been a subject of debate in Turkish law, and such activities are subject to licensing. Environmental permits are mandatory for obtaining a mining license. In addition to the environmental impact assessment process, mining activities planned in forests, pastures, agricultural areas, sites with cultural and natural assets, olive groves, and water basins have been a focus of legal debate.