Su kısıtlaması altında yetiştirilen taze fasulyede biyokömür katkılı hidrojel kullanımının verim ve kalite parametreleri üzerine etkileri
The effects of biochar-added hydrogel use on yield and quality parameters in fresh beans grown under water restriction
- Tez No: 1019242
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kuraklık stresi altında yetiştirilen fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkilerinde süper emici hidrojel (SAH) uygulamalarının büyüme, fizyolojik özellikler, antioksidan savunma sistemi, meyve kalite parametreleri ve verim üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma dört farklı uygulama altında gerçekleştirilmiştir: Kontrol, Kontrol+SAH, Kuraklık ve Kuraklık+SAH, Kuraklık stresi bitkilerde büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilemiş, yaprak oransal su içeriğinde, klorofil miktarında, meyve boyutlarında ve verimde azalmalara neden olmuştur. Buna karşın prolin, toplam fenol, toplam flavonoid, C vitamini içerikleri ile APX, CAT, SOD, GPX ve GR gibi antioksidan enzim aktivitelerinde artışlar meydana gelmiştir. Elde edilen sonuçlar, kuraklık koşullarında bitkilerin oksidatif strese karşı savunma mekanizmalarını aktive ettiğini göstermiştir. SAH uygulaması kuraklık koşullarında bitki su durumunu iyileştirerek kuraklığın olumsuz etkilerini önemli ölçüde azaltmıştır, Kuraklık+SAH uygulamasında bitki büyümesi, yaprak su içeriği, klorofil miktarı, meyve kalite özellikleri ve verim değerleri kuraklık uygulamasına göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca SAH uygulaması, antioksidan metabolitler ve enzim aktivitelerindeki aşırı artışı sınırlandırarak bitkilerin daha dengeli bir fizyolojik yapı göstermesini sağlamıştır. Sonuç olarak, süper emici hidrojel uygulamasının kuraklık stresinin neden olduğu olumsuz etkileri azaltmada etkili olduğu, bitki su ilişkilerini iyileştirdiği ve fasulyede verim ile kalite özelliklerinin korunmasına katkı sağladığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular. SAH uygulamalarının kurak ve yarı kurak bölgelerde sürdürülebilir fasulye yetiştiriciliği için önemli bir alternatif olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of superabsorbent hydrogel (SAH) applications on growth, physiological characteristics, antioxidant defense system, fruit quality parameters, and yield of common bean (Phaseolus vulgaris L.) plants grown under drought stress conditions. The experiment consisted of four treatments: Control, Control+SAH, Drought, and Drought+SAH, Drought stress adversely affected plant growth and development, causing reductions in relative water content, chlorophyll concentration, fruit size, and yield. In contrast, drought stress increased proline accumulation, total phenolic content, total flavonoid content, vitamin C concentration, and the activities of antioxidant enzymes including APX, CAT, SOD, GPX, and GR, These findings indicate that drought stress activates antioxidant defense mechanisms against oxidative damage in bean plants, SAH application significantly alleviated the adverse effects of drought by improving plant water status. Under drought conditions, SAH-treated plants exhibited higher growth performance, relative water content, chlorophyll concentration, fruit quality characteristics, and yield compared with drought-stressed plants without SAH. Furthermore, SAH moderated the excessive accumulation of antioxidant metabolites and enzyme activities, resulting in a more balanced physiological response. In conclusion, superabsorbent hydrogel application effectively mitigated the negative effects of drought stress, improved plant-water relations, and contributed to the maintenance of yield and fruit quality in bean plants. The results suggest that SAH application may be a promising strategy for sustainable bean production in arid and semi-arid regions.