Su stresinin Ceylangözü (Pelargonium domesticum)'nün bitkisel özelliklerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of water stress on the plant characteristics of regal geranium
- Tez No: 713420
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bitkilere ihtiyaç duyulan suyun çeşitli nedenlerle verilememesi bitkilerde su stresine neden olmakta ve bu da peyzaj alanlarındaki bitkilerde arzu edilen görselliği ve kaliteyi olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışmanın amacı; su stresi koşullarında yetiştirilen ceylangözü'nün fizyolojik, (klorofil okumaları, yaprak oransal su içeriği, yaprak sıcaklığı, stoma iletkenliği, yaprak su potansiyeli) morfolojik (bitki çapı, çiçek sayısı, bitki boyu) ve hasat özelliklerine (bitki yaş ağırlığı, bitki kuru ağırlığı, kök uzunluğu ve kök kuru ağırlığı) etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmada laboratuvar koşulları altında saksı ortamında yetiştirilen ceylangözü bitkisinde eksilen nemin %100, %80, %60, %40 ve %20'sinin uygulandığı 5 farklı sulama konusu oluşturulmuştur. Denemede toprak nemi haftada bir kez yapılan ölçümlerde saksı ağırlık değerlerine göre izlenmiştir. Çalışmanın sonucu olarak da su stresinin ceylangözü bitkisinde ölçülen fizyolojik özellikler üzerine etki etmesine rağmen, morfolojik ve hasat özelliklerinde (bitki yaş ve kuru ağırlığı dışında) herhangi bir değişimin söz konusu olmadığı görülmüştür. Sulama konularına göre bitki su tüketim değerleri 1.4-2.6 mm/gün arasında hesaplanmıştır. Bitkinin kısıtlı sulamaya belirli oranda uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, ceylangözü bitkisine %20 oranında su kısıtlaması yapılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The fact that the water needed for the plants cannot be given for various reasons causes water stress in the plants and this negatively affects the desired visuality and quality of the plants in the landscape areas. The aim of the study is to determine the effects on physiological (chlorophyll readings, leaf relative water content, leaf temperature, stomatal conductivity, leaf water potential), morphological (plant diameter, number of flowers, plant height) and harvest (plant wet weight, plant dry weight, root length and root dry weight) characteristics of Geranium grown under water stress conditions. In the study, 5 different irrigation treatments were created, in which 100%, 80%, 60%, 40% and 20% of the depleted moisture of Geranium grown in pots under laboratory conditions were applied. In the study, soil moisture was monitored according to pot weight values in measurements made once a week. As a result of the study, although water stress affects the physiological characteristics of Geranium plants, it has been observed that there is no change in morphological and harvest (except for plant fresh and dry weight) characteristics. Plant water consumption values were calculated between 1.4-2.6 mm/day according to irrigation treatments. It was concluded that the plant is suitable for limited irrigation at certain rates. As a result, it can be said that 20% water limitation can be made in Geranium plants.