Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersi öğretim programı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ve programın uygulanmasına ilişkin görüşleri
Social studies teachers' evaluations of the 2024 social studies curriculum within the framework of the Türki̇ye Century Education Model
- Tez No: 1019243
- Danışmanlar: PROF. DR. KİBAR AKTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 2024'e ilişkin görüşlerini incelemek ve programın anlaşılabilirliği, uygulama süreçleri, 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı ile benzerlik ve farklılıkları ile programa ilişkin genel değerlendirmelerini ortaya koymaktır. Araştırma, Sinop ilinde görev yapan 16 Sosyal Bilgiler öğretmeni ile yürütülmüş; nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Veriler standartlaştırılmış açık uçlu görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 2024'ü genel olarak çağın ihtiyaçlarına uygun, beceri ve değer odaklı, öğrenci merkezli bir program olarak değerlendirdiklerini göstermektedir. Öğretmenler programın erdem, değer ve beceri temelli yapısını olumlu bulmakla birlikte; öğrenme çıktıları, ölçme-değerlendirme süreçleri ve yeni terminoloji gibi bazı boyutlarda belirsizlikler yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Ayrıca programın uygulanma sürecinde ders saati yetersizliği, içerik yoğunluğu, materyal eksikliği, teknolojik altyapı sorunları ve kalabalık sınıflar gibi çeşitli güçlüklerle karşılaşıldığı belirlenmiştir. Öğretmenler, ders kitapları ve dijital içeriklerin geliştirilmesi gerektiğini vurgulamış; öğrencilerin araştırma, eleştirel düşünme ve süreç odaklı öğrenme becerilerinde eksiklikler bulunduğunu belirtmişlerdir. 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı ile karşılaştırıldığında ise TYMM 2024'ün daha kapsamlı, beceri ve değer odaklı, süreç temelli ve disiplinler arası bir yapı sunduğu ifade edilmiştir. Sonuç olarak araştırmada, programın genel olarak olumlu değerlendirildiği; ancak etkili uygulanabilmesi için uygulamalı hizmet içi eğitimlerin artırılması, ölçme-değerlendirme süreçlerinin somut örneklerle desteklenmesi, ders materyalleri ve dijital içeriklerin geliştirilmesi ile öğretmen görüşlerinin program geliştirme süreçlerinde daha fazla dikkate alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Social Studies teachers' views on the 2024 Social Studies Curriculum within the framework of the Türkiye Century Education Model and to reveal their evaluations regarding the comprehensibility of the curriculum, its implementation processes, its similarities and differences with the 2018 Social Studies Curriculum, and their general opinions about the curriculum. The study was conducted with 16 Social Studies teachers working in Sinop province, and the phenomenology design, one of the qualitative research methods, was employed. Data were collected through a standardized open-ended interview form and analyzed using content analysis. The findings of the study revealed that teachers generally evaluated the 2024 Türkiye Century Education Model as a student-centered curriculum that is aligned with the needs of the contemporary era and focuses on skills and values. Although teachers positively evaluated the virtue-, value-, and skill-based structure of the curriculum, they stated that they experienced ambiguities particularly regarding learning outcomes, assessment and evaluation processes, and new terminology. In addition, it was determined that teachers encountered various difficulties during the implementation process, such as insufficient course hours, intensive content, lack of materials, technological infrastructure problems, and overcrowded classrooms. Teachers emphasized the need to improve textbooks and digital contents and stated that students had deficiencies in research, critical thinking, and process-oriented learning skills. Compared to the 2018 Social Studies Curriculum, the Türkiye Century Education Model 2024 was considered to offer a more comprehensive, skill- and value-oriented, process-based, and interdisciplinary structure. As a result, the study concluded that the curriculum was generally evaluated positively; however, in order to ensure its effective implementation, it is necessary to increase practice-oriented in-service training, support assessment and evaluation processes with concrete examples, improve instructional materials and digital contents, and give greater consideration to teachers' opinions in curriculum development processes.