Şehr-i Divan-ı Saib-i Tebrizi'den elif harfli gazeller
The ghazels with elif letter from Sherh Diwan Saib-i Tebrize
  1. Tez No: 101932
  2. Yazar: OSMAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
ÖZET Sâib-i Tebrizî, İran Edebiyatının en önemli şairlerindendir. Türk Edebiyatı ise tarih boyunca İran Edebiyatının sürekli olarak etkisi altında kalmıştır. Türk şâirlerini etkileyen İranlı şâirler arasında Hafız, Sâ'di ve örfî'nin yanında Sâib-i Tebrizî'yi de saymak gerekir. O kadar ki Sâib-i Tebrizî' nin şiirleri yüzyıllar boyunca bir ders kitabı gibi Osmanlı medreselerinde okutulmuştur. Şerhler, bir eseri daha iyi anlaşılır bir hale getirmek amacıyla yazılmış olan eserlerdir. Hemen her konuda şerh yazılmıştır. Bu şerhler arasında edebî şerhlerin önemi büyüktür. Sâib-i Tebrizî'nin şiirlerine yazılan şerhlerin ilki ve en önemlisi, Ebu Bekir Nusret'in yaptığı şerhtir. Ebu Bekir Nusret'in üç cilt halinde yazdığı bu eser üzerine şimdiye kadar bir çalışma yapılmamıştır. Bu tezde, Ebu Bekir Nusret'in Sâib-i Tebrizî divânının elif harfinde bulunan gazellerden 167' sinin şerhini yaptığı eserinin transkripsiyonu ve incelemesi yapılmıştır. Burada, Sâib-i Tebrizî'nin ve Ebu Bekir Nusret'in hayatlarıyla beraber Sâib-i Tebrizî'nin şiirlerini şerh eden diğer sarihler ile şerh hakkında genel bir bilgi de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRAC Sâib-i Tebrizî is the most important poetry. Turkish literature has been effected for years continously by Persian literature. There are some poetries who influence Turkish poetries such as Hâfiz, Sâ'di, Örfî...etc. Furthermore Sâib-i Tebrizî' s poems have been studied during centuries as a lesson book in Ottoman's medresse. Sherh that is a type of written work is used to give information about any subject in detail. Sherh has been written on almost each subject. Among these sherhs, literary sherhs is very useful and valuable. Sherh that was composed by Ebu Bekir Nusret is the first and important one that was written for Sâib-i Tebrizî poems. There hasn't been any research up to now about that sherh written out as three volumes by Ebu Bekir Nusret. In this study, 167 ghazels that have been studied and examined belong to Ebu Bekir Nusret's Sâib-i Tebrizî diwan that is in "elif' letter. In this paper, it has already given about general information about Sâib-i Tebrizî and Ebu Bekir Nusret life with other sharihs and their sherhs.