Kırıkkale halk şairleri
Folk poets of Kırıkkale
  1. Tez No: 101933
  2. Yazar: OYA GÜRLEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. DOĞAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
ÖZET Bu çalışmada“Kırıkkale Halk Şairleri”tespit edilip incelenmiştir. Tezin giriş kısmında Kırıkkale'nin coğrafî, tarihî ve kültürel yönlerinin bir tanıtımı yapılmıştır. Birinci bölümünde Kırıkkale'deki âşıklık geleneği değerlendirilmiştir. İkinci bölümde halk âşıklarımızın mahlas alma geleneği incelenmiştir. Tezin ana kısmını oluşturan üçüncü bölümde ise vefat etmiş ya da hâlâ hayatta olan halk şairleri içinde tespit edilebilenlerin hayat hikayeleri, edebî şahsiyetleri ve şiirlerinden örnekler verilmiştir. Sonuç kısmında elde edilen bilgilerden haraketle Kırıkkale Halk Şairleri ve Âşıklık geleneği ile ilgili olarak tespitlere gidilmiştir. Tezin oluşturulmasında derleme, metodu esas alınmıştır. Sonuçta da şiirlerin içinde geçen yönsel yöresel sözcükler için bir lugatça oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work“Folk Poets of Kırıkkale”is defined and studied. In the introduction part geographical, historical and cultural aspects of Kırıkkale are given. In the first chapter the tradition of folk poetship in Kırıkkale is evaluated. In the second chapter mahlas tradition which folk poets have been taking is surveyed. In the third chapter which constitutes the main part of the thesis life stories, literatural personalities and examples of poems of folk poets, dead or live, among whom we are able to definite. The Findings Folk Poets of Kırıkkale and the tradition of wondering minsterel have been confirmed by the information in the last section. The method of collection has been used in thes doctoral thesis. In the last a dictionary for the local vocabulary in the poems has been produced.