Ebu'l-Kemal Kemahȋ Divānı inceleme –metin
  1. Tez No: 706875
  2. Yazar: ONUR TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ELİAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Tan, Onur, Ebu'l-Kemal Kemahī Divānı, Yüksek Lisans, Kırıkkale, 2016. Ebu'l-Kemah Kemahī 19. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış bir şairdir. Babasının adı Abdül-ganī el-Arabî'dir. Annesinin adı Fatma Kamer Hatun'dur. Şairin birçok eseri vardır. Çalışmamıza konu olan TBMM mühürlü 1321 tarihli matbu Divān nüshasıdır. Divān 84 sayfadan oluşmaktadır. Tezimiz, Ebu'l Kemal Kemahî'nın hayatı, edebi şahsiyeti ve eserleri, Ebu'l-Kemal Kemahî Divānı'nın şekil ve muhteva özellikleri, Divān'ın metni olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ebu'l-Kemal Kemahî'nin hayatı, şahsiyeti ve edebi şahsiyeti ile eserleri tarihi kaynaklardan ve kendi şiirlerinden hareketle ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Divān'da yer alan şiirlerin nazım şekilleri, vezin, kafiye ve redifler ele alınıp Divān'ın muhtevasında öne çıkan unsurlar tespit edilerek tek tek değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Divān'ın metni transkripsiyon alfabesi ile yazılıp kaside, gazel gibi türler aslına uygun verilmiştir. Divān'da 72 kaside, 19 gazel, 9 murabba, 3 müseddes, 2 kıt'a, 2 mesnevi, 3 koşma, 1 terci-bent, 1 müfred, vardır. Ebu'l-Kemal Kemahî gazellerinin tamamında din dışı konuları işlemiştir. Kaside ve diğer nazım biçimlerinde dini konular işlenmiştir. Şairin dili ağırdır. Mevlevī meşrep olan şair şiirlerinde sık sık tasavvufi konulara yer vermiştir. Divānda 4 Farsça, 2 Arapça şiir vardır. Terkiplere fazlaca yer veren şair, ikilemelerden ve deyimlerden yararlanarak anlatımı kuvvetlendirmeye çalışmıştır. Dönemindeki halk şairlerinden etkilenmiş olan şair, kendi dönemindeki halk şairlerini de etkilemiştir. Anahtar Sözcükler Ebu'l-Kemal Kemahî, Divān Edebiyatı, Gazel, Kaside, Halk Şiiri
Özet (Çeviri)
Tan, Onur, Ebu'l-Kemal Kemahī Divānı, Yüksek Lisans, Kırıkkale, 2016. Ebu'l-Kemal Kemahī is the who lived in the 2nd half of the 19thcentury. His father name is Abdül-ganī el-Arabî. His mother's name is Fatma Kamer Hatun. He wrote lots of poems. The poem on which we are working now is the one singed by TBMM in 1321. It is called Divān. Divān consists of 84 pages. This document includes Ebu'l Kemal's life, checarter, poems and some features of Divān. It has got 3.parts. In the first part, Ebu'l-Kemahî's life, character and literatüre talent is studied. In the 2ndpart, poems in Dīvān is studied; some certain parts of his poems are studied. In the 3rdpart, the text of Dîvān is written with a different alphabet, it is not in its original form. In the Dīvān, there are, 72 kaside, 19 gazel, 9 murabba, 3 müseddes, 2 mesnevi, 2 kıt'a, 3 koşma, 1 terci-bent. Religious topics are studied in his poems. He has a literal language. The are two persion and one Arabic poem in Divān. He uses some literary devices two strengthen the meaning. His poems have been affected by the previous poems and he has also affected poems written atfer his peroid. Keywords Divān of Ebu'l-Kemal Kemahī, Literature, Gazel, Kaside, Poem