Sivas merkez ve merkeze bağlı köylerdeki adak ve ziyaret yerleri
Sacred and vowing places in Sivas and its central villages
- Tez No: 101938
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Sivas Merkez ve Merkeze bağlı köylerde bulunan adak, ziyaret ve kutsal olduğuna inanılan yerler tespit edilmiştir. însanlann bu yerlere olan inancı, tarih içerisindeki seyri ve günümüzde bu yerlerle ilgili olan uygulamalar çalışmamızda yer almaktadır. Aynca bu çalışmada Sivas şehrinin tarih sahnesinde oynadığı rol üzerinde durulmuş, çeşitli inançların bu topraklar üzerinde kök salmasını sağlayan eski inançlar, özellikle Eski Türk dini inançlannın etkisine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, sacrifıcıons and places which are helieved to be visited and regılıous have been menhonedJPeople's belief to these kinds of places, their continuing sitvahon m history and the experiments about these places in present take place in our research. Moreover, Sivas' role m history has been mentioned and ancient beliefs which let the various beliefs' settle m this soil(land), especially the effects of Old Turkish Regılıous beliefs, have been menhoned.