Türkiye'nin İsrail Filistin politikası; TBMM ve basına yansımaları (1945-1958)
Türki̇ye's Palastine-Israel policy; its reflections in the Turkish parliament and the press (1945-1958)
  1. Tez No: 1019408
  2. Yazar: MERCAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFE GÜZELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1945-1958 döneminde Türkiye'nin Filistin meselesine yaklaşımını İnönü ve Menderes dönemleri çerçevesinde incelemektedir. Çalışma, Filistinİsrail meselesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki tartışmalar ve Türk basınındaki söylem üzerinden nasıl ele alındığını ve inşa edildiğini analiz etmektedir. Bu bağlamda Türkiye'nin resmî dış politika tutumu ile Meclis ve basın söylemi arasındaki ilişki karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir.Tezde ayrıca Filistin meselesinin tarihsel arka planı ele alınarak, İngiliz Mandası döneminde uygulanan politikaların özellikle mülksüzleştirme pratiğinin sorunun oluşumundaki rolü incelenmiştir. Bunun yanında, Türk diplomasi belgeleri ışığında Filistin meselesi bağlamında Türkiye'ye atfedilen liderlik, arabuluculuk ve destek talepleri analiz edilmiştir. Bu çalışma, Filistin-İsrail meselesini Türkiye'nin erken Soğuk Savaş dönemindeki dış politika yaklaşımıyla birlikte, TBMM ve basın söylemi merkezinde ele alan bütüncül bir analiz sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Turkey's approach to the Palestinian issue during the period between 1945 and 1958, within the framework of the İnönü and Menderes administrations. The study analyzes how the Palestine-Israel issue was addressed and constructed through debates in the Turkish Grand National Assembly and discourses in the Turkish press. In this context, the relationship between Turkey's official foreign policy stance and the narratives produced in parliamentary debates and the media is evaluated through a comparative perspective. The thesis also addresses the historical background of the Palestinian issue, focusing on the role of policies implemented during the British Mandate period-particularly the practice of dispossession-in the formation of the conflict. In addition, based on Turkish diplomatic documents, the study analyzes the perceptions of leadership, mediation, and support attributed to Turkey within the context of the Palestinian issue. Overall, the study presents a comprehensive analysis of the Palestine–Israel issue by situating it within Turkey's early Cold War foreign policy framework and examining it through the lenses of parliamentary debates and press discourse.