Görünür ışık haberleşme sistemlerinde çoklu erişim
Multiple access in visible light communication systems
  1. Tez No: 1019459
  2. Yazar: SERKAN VELA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Görünür ışık haberleşmesi, aydınlatma ve kablosuz veri iletimini eşzamanlı sunmasıyla 6G ve ötesi ağlar için umut vadeden bir teknolojidir. Ancak çok kullanıcılı senaryolarda spektral verimliliğin artırılması, kullanıcı adilliğinin sağlanması ve aydınlatma standartlarının korunması temel zorluklar arasındadır. Bu tezde, görünür ışık haberleşmesi sistemlerinde kapasite, adillik ve aydınlatma kalitesini birlikte iyileştirmeye yönelik yenilikçi çoklu erişim ve optimizasyon teknikleri geliştirilmiştir. Bu kapsamda, güç domeni tabanlı NOMA sistemleri için Ampirik Adil Optik Güç Tahsisi yöntemi önerilmiş, kapasite artışı için WDM-NOMA yapısı incelenmiş, dört renkli LED altyapıları için N-IFFT-QAM tasarlanmış ve NSGA-II tabanlı CSK takımyıldızı optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca iç mekân senaryolarına uygun hibrit OMA-NOMA yapısı sunulmuş ve dinamik ağ ortamlarında gerçek zamanlı optimum güç tahsisi için Soft Actor-Critic tabanlı derin pekiştirmeli öğrenme algoritması geliştirilmiştir. Bulgular, önerilen yöntemlerin adillik, spektral verimlilik ve aydınlatma standartlarına uyum açısından mevcut yaklaşımlara göre belirgin üstünlük sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Visible light communication has emerged as a promising technology for 6G and beyond by simultaneously providing illumination and wireless data transmission. However, improving spectral efficiency, ensuring user fairness, and maintaining lighting standards in multi-user scenarios remain major challenges. This dissertation develops innovative multiple access and optimization techniques to jointly enhance capacity, fairness, and lighting quality in visible light communication systems. In this context, an Empirical Fair Optical Power Allocation method is proposed for power-domain NOMA systems, a WDM-NOMA structure is investigated to increase capacity, an N-IFFT-QAM scheme is designed for four-color LED infrastructures, and an NSGA-II-based CSK constellation optimization is performed. In addition, a hybrid OMA-NOMA structure suitable for indoor scenarios is presented, and a Soft Actor-Critic-based deep reinforcement learning algorithm is developed for real-time optimal power allocation in dynamic network environments. The results demonstrate that the proposed methods provide clear improvements over existing approaches in terms of fairness, spectral efficiency, and compliance with lighting standards.