Farklı rüzgâr türbinlerinin enerji üretim performans farklılıklarının makine öğrenmesi ile analiz
Farklı rüzgâr türbinlerinin enerji üretim performans farklılıklarının makine öğrenmesi ile analiz
  1. Tez No: 1019464
  2. Yazar: ZİYA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM ÖZÜPAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Kaynakları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Bilim Dalı
Özet
Bu tezin temel amacı, farklı rüzgâr türbinlerine ait enerji üretim verileri kullanılarak türbinler arasındaki performans farklılıklarının makine öğrenmesi ve veri görselleştirme yöntemleri aracılığıyla analiz edilmesidir. Rüzgâr enerjisi sistemlerinde verimlilik, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu tezde, özellikle aktif güç üretimi, rüzgâr hızı ve rüzgâr yönü gibi parametreler dikkate alınarak çoklu türbin verileri incelenmiş ve türbinler arasındaki üretim farkları ortaya konulmuştur. Çalışma kapsamında: ✓ Gerçek rüzgâr türbini sensör verileri kullanılarak kapsamlı bir veri ön işleme ve temizleme süreci uygulanmıştır. ✓ Türbin performanslarının karşılaştırılması için makine öğrenmesi algoritmaları (örneğin regresyon modelleri) ve istatistiksel analiz teknikleri kullanılmıştır. ✓ Görselleştirme araçları yardımıyla, enerji üretim trendleri ve türbin davranışları kullanıcıya açık bir şekilde sunulmuştur. ✓ Farklı türbinlerin çevresel koşullara verdiği tepki ve verimlilik farklılıkları analiz edilerek, performansı etkileyen temel unsurlar belirlenmiştir. Bu tez çalışması, rüzgâr enerjisi sistemlerinin performansını artırmaya yönelik karar destek mekanizmalarının geliştirilmesi açısından literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to produce energy production data of different wind turbines Performance differences between turbines through machine learning and data visualisation methods İs to be analysed. Efficiency in wind energy systems varies depending on many factors. In this thesis, Multiple turbine data were examined, especially by considering parameters such as active power generation, wind speed and wind direction, and The production differences between turbines have been revealed. Within the scope of the study: ✓ A comprehensive data pre-processing and cleaning process has been implemented using real wind turbine sensor data. ✓ Machine learning algorithms (e.g. regression models) for comparing turbine performances and Statistical analysis techniques were used. ✓ With the help of visualisation tools, energy production trends and turbine behaviour are clearly explained to the user. İs presented. ✓ By analysing the reaction and efficiency differences of different turbines to environmental conditions, affecting performance The basic elements are determined. This thesis study, development of decision support mechanisms to improve the performance of wind energy systems It aims to contribute to the literature in terms of.