Yapay sinir ağları ile desteklenmiş jiroskopik robot stabilizasyonu: Derin öğrenme yaklaşımı
Gyroscopic robot stabilization enhanced with artificial neural networks: A deep learning approach
  1. Tez No: 1019534
  2. Yazar: HAMZA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. FARUK ÜNKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iki tekerlekli jiroskopik bir robotun dinamik kararlılığını ve adaptasyon kabiliyetini artırmak amacıyla, Doğrusal Kuadratik Regülatör (LQR) ile Yapay Sinir Ağlarını (YSA) birleştiren özgün bir hibrit kontrol mimari sunmaktadır. Doğası gereği yüksek derecede doğrusal olmayan ve kararsız bir yapıya sahip olan iki tekerlekli sistemler, özellikle Kontrol Moment Jiroskopu (CMG) disk hızındaki değişimlerden doğrudan etkilenmekte; bu durum geleneksel statik kontrolcülerin dayanıklılığını (robustness) sınırlamaktadır. Önerilen yöntem, farklı operasyonel disk hızları için hesaplanan optimal LQR kazanç matrisleri (K) üzerinde eğitilen bir YSA modelini kontrol döngüsüne entegre etmektedir. Geliştirilen hibrit sistem, anlık disk hızı verilerini işleyerek gerekli katsayıları dinamik olarak kestirmekte ve sistemin değişken koşullara gerçek zamanlı uyum sağlamasına olanak tanımaktadır. Simülasyon sonuçları, bu yaklaşımın statik LQR kontrolcülere kıyasla yerleşme süresi ve aşım miktarı açısından üstün performans sergilediğini ve sistem dinamiklerindeki belirsizliklere karşı dayanıklılığı önemli ölçüde artırdığını kanıtlamaktadır. Deterministik kontrolün hassasiyeti ile derin öğrenmenin esnekliğini sentezleyen bu çalışma, arama-kurtarma ve gözetleme gibi karmaşık ortamlarda görev yapan otonom robotik platformlar için ölçeklenebilir ve güvenilir bir kontrol stratejisi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a novel hybrid control architecture that integrates Linear Quadratic Regulator (LQR) control with Artificial Neural Networks (ANN) to enhance the dynamic stability and adaptability of a two-wheeled gyroscopic robotic platform. Due to their inherently high-order nonlinear and unstable nature, two-wheeled systems face significant balancing challenges in unpredictable operational environments, particularly under varying Control Moment Gyroscope (CMG) disk speeds. Such variations fundamentally alter the system dynamics, limiting the robust performance of traditional static control methods. To overcome these constraints, the proposed approach incorporates an ANN model, trained on optimal LQR gain matrices (K) calculated for diverse operational disk speeds, into the feedback control loop. The developed hybrid system processes real-time disk speed data to dynamically estimate the required LQR coefficients, enabling the robot to adapt to varying conditions in real-time. Simulation results demonstrate that this hybrid architecture outperforms static LQR controllers in terms of settling time and overshoot, significantly increasing robustness against parametric uncertainties. By synthesizing the precision of deterministic control with the flexibility of deep learning, this research contributes a scalable hybrid control strategy to the autonomous robotics literature. While validated on a combat robot prototype, the framework is highly applicable to a broad range of fields, including search-and-rescue, border surveillance, and autonomous navigation in hazardous environments.