Avrupa bütünleşme sürecinde Karadağ ve Sırbistan'ın çevre politikasının karşılaştırılması
Comparison of the environmental policy of Montenegro and Serbia during the process of European integration
  1. Tez No: 1019536
  2. Yazar: ELDINA MICOVIC
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞATAY ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Karadağ ve Sırbistan'daki çevre politikaları, Avrupa entegrasyon süreci boyunca ülkelerin genel, siyasi, kurumsal ve sosyal gelişiminin önemli ve karmaşık bir bölümünü temsil etmektedir. Her iki ülke de benzer tarihsel ve coğrafi çerçeveyi paylaşsa da, Avrupa Birliği müktesebatına uyum sağlama sürecinde kaydettikleri ilerleme, özellikle müzakere sürecinin en kapsamlı ve zorlu fasıllarından biri olan 27. Çevre ve İklim Değişikliği Faslı kapsamında farklılıklar göstermektedir. Anayasasındaki“ekolojik devlet”olarak tanımlanan Karadağ, çevre korumayı temel bir sosyal değer olarak belirleme yükümlülüğünü resmen üstlenirken, Sırbistan politikalarını daha karmaşık bir kurumsal çerçeve ve daha yavaş müzakere dinamikleri bağlamında geliştirmektedir. Bu tezin amacı, AB katılım süreci kapsamında Karadağ ve Sırbistan'daki çevre politikalarının geliştirilmesi, uygulanması ve etkilerinin karşılaştırmalı bir analizini yapmaktır. Araştırmanın odak noktası, mevzuatın AB müktesebatına uygun hale getirilmesi, kurumsal kapasitelerin oluşturulması ve işleyişi ve çevre düzenlemelerinin uygulanmasındaki pratik zorlukların ve sınırlamaların belirlenmesidir. Avrupa entegrasyon sürecinin çevre standartlarının yükseltilmesini ne ölçüde etkilediğinin ve her iki ülkede uygulanan reformların somut sonuçlarının değerlendirilmesine özel önem verilmektedir. Bu konunun önemi çeşitli yönlerden yansıtılmaktadır. İlk olarak, Fasıl 27, fasılların arasında en karmaşık ve mali açıdan en zorlu müzakere bölümlerinden birini temsil etmektedir ve bu da uygulanmasını aday ülkelerin AB üyeliğine hazır olup olmadığının temel bir göstergesi haline getirmektedir. İkinci olarak, çevre koruma, halk sağlığı, vatandaşların yaşam kalitesi ve toplumun uzun vadeli kalkınma beklentileri üzerinde doğrudan etkileri olan bir alandır. Üçüncü olarak, karşılaştırmalı bir yaklaşım, Avrupa standartlarıyla uyum sürecinde başarıya katkıda bulunan veya ilerlemeyi sınırlayan faktörlerin daha net anlaşılmasını sağlar. Bu çalışma, Avrupa Birliği üyeliği koşullarına aday ülkeler tarafından uyum sürecine dair teorik açıklama öneren“Dış Teşvik Modeli”yaklaşımını merkeze alarak, Sırbistan ve Karadağ'ın çevre politikalarına uyum hızlarındaki farklılığın üç neden üzerinden açıklanabileceğini öne sürmektedir. Bu nedenler; 1) ülke ekonomisinin başat sektörü, 2) ülke dış politika tercihleri, 3) hükümetler üzerinde AB üyeliğine yönelik kamuoyu desteği olarak tanımlanabilir.
Özet (Çeviri)
Environmental policies in Montenegro and Serbia represent a key and complex segment of their overall political, institutional, and social development during the European integration process. Although both countries share a similar historical and geographical framework, their progress in harmonization with the European Union (EU) acquis also shows differences, especially within Chapter 27 – Environment and Climate Change, one of the most extensive and demanding chapters of the negotiation process. Montenegro, defined as an“ecological state”in its Constitution, has formally undertaken the obligation to set environmental protection as a fundamental social value, while Serbia is developing its policies in the context of a more complex institutional framework and slower negotiation dynamics. The aim of this thesis is to conduct a comparative analysis of the development, implementation and effects of environmental policies in Montenegro and Serbia within the EU accession process. The research focus is on the harmonization of legislation with the EU acquis, the building and functioning of institutional capacities, and the identification of practical challenges and limitations in the application of environmental regulations. Special attention is paid to the assessment of the extent to which the European integration process affects the raising of environmental standards and what are the concrete results of the implemented reforms in both countries. The relevance of this topic is reflected in several aspects. First, Chapter 27 represents one of the most complex and financially demanding negotiation chapters, which makes its implementation a key indicator of the readiness of candidate countries for EU membership. Second, environmental protection is an area that has direct implications for public health, the quality of life of citizens and the long-term development prospects of society. Third, a comparative approach allows for a clearer understanding of the factors that contribute to success or limit progress in the process of harmonization with European standards. This study, focusing on the“External Incentive Model”approach which offers a theoretical explanation for the adaptation process of candidate countries to the conditions of European Union membership, suggests that the difference in the speed of adaptation of environmental policies in Serbia and Montenegro can be explained by three reasons. These reasons can be defined as 1) the dominant sector of the country's economy, 2) the country's foreign policy preferences, and 3) public support for EU membership among the governments.