Endüstriyel uygulamalarda kullanılan tisin ve altin kaplı 316l ve süper dubleks paslanmaz çeliklerde tribolojik özelliklerin belirlenmesi
Determination of tribological properties in tisin and altin coated 316l and super duplex stainless steels used in industrial applications
- Tez No: 1019562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVRA ASLAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 316L ve süper dubleks paslanmaz çelikler üzerine PVD yöntemiyle kaplanmış TiSiN ve AlTiN seramik kaplamaların yüzey özelliklerine etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin ana konusu, farklı kaplama malzemelerinin ve farklı çelik türlerinin yüzey morfolojisi, mekanik dayanım, sertlik, yapışma kabiliyeti ve tribolojik performans üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Kapsam olarak çalışma; kaplama öncesi yüzey hazırlığı, kaplama işlemi, sonrasında gerçekleştirilen SEM/EDS, AFM, nanoindentasyon, çizik testi ve tribolojik analizler gibi çok boyutlu karakterizasyon tekniklerini içerecektir. Böylece, kaplama türü ile altlık malzemesi arasındaki etkileşimler detaylı olarak gözlemlenecek ve bu yapıların endüstriyel kullanımı için uygunlukları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of TiSiN and AlTiN ceramic coatings deposited using PVD on 316L and super duplex stainless steels on surface properties. The main focus of the thesis is to comparatively evaluate the effects of different coating materials and different steel types on surface morphology, mechanical strength, hardness, adhesion, and tribological performance. The scope of the study will include pre-coating surface preparation, the coating process, and subsequent multi-dimensional characterization techniques such as SEM/EDS, AFM, nanoindentation, scratch testing, and tribological analysis. This will allow for detailed observation of the interactions between the coating type and the substrate material, and assess the suitability of these structures for industrial use.