Elektrikli ark ocağı prosesinde oluşan baca tozunun karbür yapılı plakalarda meydana getirdiği aşınma mekanizmasının incelenmesi
Investigation of the wear mechanism caused by flue dust formed in the electric arc furnace process on carbide-based plates
- Tez No: 1019563
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Makine Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, elektrik ark ocağı (EAO) çelik üretim prosesinde oluşan aşındırıcı toz ortamlarında kullanılan karbür yapılı sert dolgu aşınma plakalarının aşınma davranışları deneysel olarak incelenmiş ve farklı karbür esaslı kaplamaların performansları karşılaştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, ağır aşındırıcı koşullar altında çalışan sistemlerde kullanılabilecek aşınma direnci yüksek kaplama alternatiflerini belirlemektir. Deneysel çalışmalarda, aşınma testleri ASTM G65 standardı esas alınarak gerçekleştirilmiş; ancak endüstriyel koşulları daha gerçekçi şekilde temsil edebilmek amacıyla, standartta tanımlanan kuvars esaslı aşındırıcı yerine, EAO toz toplama tesisinden alınan proses tozu aşındırıcı malzeme olarak kullanılmıştır. Bu yaklaşım sayesinde, saha koşullarına daha yakın sonuçlar elde edilmesi hedeflenmiştir. Deneyler, CrC (Krom Karbür) ve NbC (Niyobyum Karbür) esaslı sert dolgu kaplamalara sahip iki farklı aşınma plakası üzerinde uygulanmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen kütle kaybı değerleri ile yüzey morfolojileri karşılaştırılarak kaplamaların aşınma davranışları değerlendirilmiştir. Yüzey incelemeleri sonucunda, CrC esaslı kaplamalarda mikro kesme ve oyulma mekanizmalarının baskın olduğu gözlemlenirken, NbC esaslı kaplamaların daha yüksek sertlik ve kararlı karbür yapısı sayesinde aşınmaya karşı daha dirençli bir performans sergilediği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, NbC esaslı karbür yapılı sert dolgu aşınma plakalarının, EAO proseslerinden kaynaklanan yoğun aşındırıcı toz ortamlarında tercih edilebilir bir çözüm olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçlarının, aşınma plakası seçimi ve endüstriyel uygulamalarda kaplama optimizasyonuna yönelik çalışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the wear behaviors of carbide-based hardfaced wear plates used in abrasive dust environments formed during the electric arc furnace (EAF) steelmaking process were experimentally investigated, and the performances of different carbide-based coatings were comparatively evaluated. The main objective of the study is to determine coating alternatives with high wear resistance that can be used in systems operating under severe abrasive conditions. In the experimental studies, wear tests were conducted based on the ASTM G65 standard; however, in order to represent industrial conditions more realistically, process dust collected from the EAF dust collection facility was used as the abrasive material instead of the quartz-based abrasive defined in the standard. Through this approach, it was aimed to obtain results that better reflect actual field conditions. The tests were applied to two different wear plates hardfaced with CrC (Chromium Carbide) and NbC (Niobium Carbide) based coatings. The wear behaviors of the coatings were evaluated by comparing the obtained mass loss values and surface morphologies. Surface examinations revealed that micro-cutting and gouging mechanisms were dominant in CrC-based coatings, whereas NbC-based coatings exhibited superior wear resistance due to their higher hardness and more stable carbide structure. The results indicate that NbC-based carbide hardfaced wear plates represent a preferable solution for environments exposed to intense abrasive dust originating from EAF processes. It is expected that the findings of this study will contribute to wear plate selection and coating optimization in industrial applications.