Multi-target forecasting in univariate time series via embedding-based target space
Tek değişkenli zaman serilerinde gömüleme tabanlı hedef uzayda çok adımlı tahmin
  1. Tez No: 1019577
  2. Yazar: ENES ATA ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA GÖKÇE BAYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tek değişkenli zaman serilerinde çok adımlı (çok ufuklu) tahmin problemini incelemektedir. Geleneksel yöntemler genellikle doğrudan veya yinelemeli yaklaşımlara dayanır; burada ikincisi her tahmin ufku için ayrı bir model eğitirken, ilki geçmiş tahminleri yaklaşan adımlar için girdi olarak kullanır. Bu soruna bir çözüm olarak yeni bir çok hedefli regresyon çerçevesi önerilmektedir. Bu yöntem, bir sonraki H zaman adımına ait tahminlerden oluşan tahmin hedef vektörünü daha düşük boyutlu, korelasyonsuz ve bilgilendirici bir hedef uzaya yansıtmak için önce bir zaman serisi gömme tekniği (örneğin, PCA ve ICA) kullanır. Bu düşük boyutlu uzay, daha sonra ters dönüştürülen ve orijinal uzaya geri çevrilen tahminleri gerçekleştirmek için kullanılır. Çok çıktılı tahmin görevlerindeki gösterdikleri performansa dayanarak, modelleme sürecinde ağaç tabanlı makine öğrenimi algoritmaları kullanılır. Bu modeller, tüm ufuklar için aynı anda tahminler üretebilir ve hedef değişkenler arasındaki karşılıklı bağımlılığı modelleyebilir, Random Forest algoritması bu görevler üzerinde gerçek çoklu hedefli görevler olarak eğitilmiştir. XGBoost, LightGBM ve CatBoost için ise çoklu çıktı regresör sarmalayıcısı kullanılmıştır. Bu, ufuk başına bir bağımsız modelin eğitilmesiyle sonuçlanmıştır. Gömme tabanlı bir hedef alanının tahmin performansını iyileştirdiği durumlar gözlenmiştir. Ancak, gömme tabanlı çoklu hedef regresyonlarının sonuçları umut verici olsa da, ağaç modelleri biçimindeki gömülü olmayan temel modeller genel olarak en güçlü modeller olmuş ve hedef alanına gömme, tüm seriler üzerinden ölçüldüğünde temel modellere göre istatistiksel olarak anlamlı iyileştirmeler sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
This work examines the multi-step (multi-horizon) forecasting problem in univariate time series. Conventional methods usually depend on direct or iterative approaches, where the direct approach trains a separate model for every forecast horizon while the iterative approach uses past forecasts as inputs for upcoming steps. A novel multi-target regression framework is suggested as a solution to this problem. This method uses a time series embedding technique (e.g., PCA and ICA) first to project the prediction target vector, which consists of forecasts for the next \textit{H} time steps, into a lower-dimensional, uncorrelated, and informative target space. This lower-dimensional space is used to perform predictions, which are then inverse-transformed and translated back to the original space. Based on their demonstrated performance on multi-output prediction tasks, tree-based machine learning algorithms are employed during the modeling process. Tree-based models are used to produce forecasts for all horizons in a single pipeline. The Random Forest algorithm trained on these tasks as true multi-target tasks. As for XGBoost, LightGBM and CatBoost, multi-output regressor wrapper was used and this results in one independent model being trained per horizon. An embedding-based target space showed encouraging forecasting performance on some datasets. However, while the results of the multi-target regressions based on embeddings were promising, the non-embedded baselines in the form of the tree models were, in general, the strongest models and target space embedding did not result in statistically significant improvements over the baselines when measured over all series.